Тошкентда Ўзбекистон – Афғонистон – Покистон янги темир йўл линиясини қуриш лойиҳасини мувофиқлаштириш офиси очилди
13.05.2023 8278 Yangiliklar
Жорий йилнинг 12 май куни Тошкент шаҳрида Ўзбекистон – Афғонистон – Покистон темир йўл линиясини қуриш лойиҳасини мувофиқлаштириш офисининг расмий очилиш маросими бўлиб ўтди.
Очилиш маросимида Ўзбекистон Республикаси Президентининг Афғонистон бўйича махсус вакили И.Иргашев, Ўзбекистон Республикаси транспорт вазири И.Махкамов, Ўзбекистон Республикаси инвестициялар, саноат ва савдо вазири маслаҳатчиси А.Хашимов, "Ўзбекистон темир йўллари" АЖ раисининг ўринбосари А.Камалов, Покистон Ислом Республикаси элчиси А.Фарук, Афғонистон элчиси А.Илмий ва Афғонистон темир йўл бошқармаси раиси Б.Шарафат иштирок этишди.
Шуни таъкидлаш керакки, лойиҳа офисининг ташкил этилишидан мақсад, лойиҳанинг техник-иқтисодий асослашни ишлаб чиқиш ва лойиҳанинг амалий бажарилишини тезлаштириш бўйича қўшма чора-тадбирларни мувофиқлаштиришдир.
Тадбир иштирокчилари лойиҳа офисининг ўз вақтида очилиши, томонларнинг лойиҳани амалга оширишни мунтазам равишдан доимий равишга жадаллаштириш бўйича ҳаракатларини йўналтиришни алоҳида таъкидладилар.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг Афғонистон бўйича махсус вакили И.Иргашев: "Ўзбекистон Республикаси Президентининг ташаббуси билан 2018 йилдан буён изчил самарали ишлар олиб борилмоқда,  лойиҳа офисининг очилиши эса томонларнинг лойиҳани амалга оширишни жадаллаштириш борасидаги ҳаракатларининг навбатдаги босқичидир",  – деди.
– Лойиҳа қурилишини мувофиқлаштириш учун тўғридан-тўғри Тошкент шаҳрида лойиҳа офисининг ўз вақтида очилиши Марказий Осиё мамлакатларни Покистоннинг 230 миллионли аҳолиси билан боғлайди, шунингдек, муқобил рақобатбардош йўналишларда Араб денгизи ҳавзаси давлатлари билан ўзаро савдо қилиш имкониятларини очади. Лойиҳани амалга ошириш минтақаларни юқори ривожланиш даражасига олиб чиқади, шунингдек, умумий тарихни ҳурмат қиладиган халқлар ўртасидаги муносабатларни тиклайди", – дея таъкидлади Покистон Ислом Республикаси элчиси.
– Тошкент шаҳрида лойиҳа офисининг очилиши томонлар мутахассисларининг ишини бевосита юзма-юз шаклда янада самарали ташкил этиш имконини беради, шунингдек, лойиҳани амалга оширишда Россия ва Марказий Осиёдан Жанубий Осиё мамлакатларига миллионлаб тонна табиий ресурслар ва бошқа товарларни ташиш имконияти пайдо бўлади. Шу билан бирга,  Афғонистон томони Афғонистон иқтисодиётининг реал секторини ривожлантиришга кўпроқ эътибор қаратаётган Ўзбекистонга ўз миннатдорчилигимни билдираман, – дея таъкидлади Афғонистон темир йўл бошқармаси раиси Б.Шарафат.
Шу кунларда, жорий йилнинг 11–12 май саналари, Ўзбекистон – Афғонистон – Покистон темир йўл линиясини қуриш лойиҳасини янада ривожлантириш бўйича навбатдаги уч томонлама музокаралар бўлиб ўтди. Унда томонлар лойиҳани амалга оширишни жадаллаштириш билан боғлиқ масалаларни муҳокама қилдилар.
Шуни таъкидлаш керакки, Ўзбекистон – Афғонистон – Покистон темир йўлини қуриш лойиҳасини сифатли амалга ошириш мазкур йўналишдан узоқ вақтлар давомида фойдаланишга имкон беради ва уни асрлар давомида сақлаб қолади.

В Ташкенте открылся Проектный офис по координации строительства новой железнодорожной линии Узбекистан – Афганистан – Пакистан
13.05.2023 8268 Yangiliklar
12 мая текущего года состаялась официальная церемония открытия Проектного офиса по координации строительства железнодорожной линии Узбекистан – Афганистан – Пакистан в городе Ташкент.
На церемонии открытия приняли участие Специальный представитель Президента Республики Узбекистан по Афганистану И.Иргашев, Министр транспорта Республики Узбекистан И.Махкамов, советник Министра инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан А.Хашимов, заместитель председателя АО «Узбекистон темир йуллари» А.Камалов, Посол Исламской Республики Пакистан А.Фарук, Посол Афганистана А.Илмий и Председатель Афганского Железнодорожного управления Б.Шарафат.
Стоит отметить, что целью работы Проектного офиса является координация совместных мер по разработке ТЭО и ускорению практической реализации проекта. Всеми участниками было отмечено, что своевременное открытие Проектного офиса трансформирует действия сторон по ускорению практической реализации проекта с регулярных на постоянные.
С приветственными словами выступил специальный представитель Президента Республики Узбекистан по Афганистану И.Иргашев, отметив: «По инициативе Президента Республики Узбекистан с 2018 года, проводится последовательная продуктивная работа, а открытие Проектного офиса является очередным этапом действий сторон к ускорению реализации Проекта».
– Своевременность открытия проектного офиса непосредственно в г.Ташкенте для координации строительства Проекта приблизит связанность стран Центральной Азии с 230 миллионным населением рынка Пакистана, а также откроет возможности взаимной торговли с государствами бассейна Аравийского моря по альтернативным конкурентным маршрутам. Реализация проекта выведет регионы на более высокий уровень развития, а также возродит взаимосвязь народов, уважающих общую историю, – подчеркнул Посол Исламской Республики Пакистан.
– Открытие проектного офиса в г.Ташкенте позволит организовать более эффективно непосредственно в очном формате работу специалистов Сторон, а также при реализации проекта появится возможность перевозки миллионов тонн природных ресурсов и других товаров из России и Центральной Азии в страны Южной Азии, – в свою очередь на церемонии открытия отметил Председатель Афганского Железнодорожного управления Б.Шарафат. Вместе с тем выразил благодарность узбекской стороне, которая больше афганской стороны заботится о развитии реального сектора экономики Афганистана.
В эти дни, 11-12 мая текущего года состоялись очередные трёхсторонние переговоры по дальнейшему продвижению проекта строительства железнодорожной линии «Узбекистан – Афганистан – Пакистан», где стороны обсудили вопросы, касательно ускорения реализации Проекта.
Важно отметить, что качественная реализация проекта по строительству железной дороги Узбекистан – Афганистан – Пакистан, позволит долговременно использовать данный маршрут и сохранит его на века.