Тошкент шаҳрида йўл – транспорт тизимини яхшилаш юзасидан амалга ошириладиган лойиҳалар
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Тошкент шаҳрида йўл-транспорт инфратузилмасини такомиллаштириш ва янги йўллар қуришга оид топшириғига асосан, Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги, Тошкент шаҳар ҳокимлиги, Ички Ишлар вазирлиги Йўл Ҳаракати Ҳавфсизлиги Бош Бошқармаси ва “Kalyon ulastirma” компанияси билан ҳамкорликда қуйидаги уч босқичда ишлар амалга оширилиши кўзда тутилган.
Биринчи босқичда, Тошкент шаҳридаги 3 та кўчаларда тез муддатда янги ўтиш жойларини очиш ва йўлни кенгайтириш ишлари амалга оширилади.
Булар:
1) Себзор кўчаси бўйлаб Абдулла Қодирий кўчаси кесишмасидаги йўл ўтказгичдан тушгандан сўнг, Зулфияхоним кўчасига ўтиш учун асосий қатнов қисмидан маҳаллий йўлга янги ўтиш жойини очиш;
2) Тошкент халқа автомобил йўлининг 11-километрида (Тўсин бозор қаршисида) 250 метр масофада йўлни кенгайтириш;
3) Ал-Хоразмий – Катта Қаъни кўчалари чорраҳасида айланма ҳаракатни ташкил этиш;
Иккинчи босқичда, Тошкент шаҳридаги 3 та кўчаларнинг транспорт ўтказиш қобилиятини ошириш бўйича тадбирларни ҳаётга татбиқ этиш режалаштирилган.
1. Чоштепа - Янги Сергели кўчалари кесишмасида ўтказувчанликни ошириш мақсадида, кесишмани кенгайтириш (параметрларини ўзгартириш);
2. Тошкент халқа автомобил йўли – Самарбону кўчалари кесишмасида маҳаллий йўлни кенгайтириш ҳисобига ўтказувчанликни ошириш;
1. Мустақиллик – Паркент кўчалари кесишмасида яшил худуд хисобидан янги йўл очиш режалаштирилган.
Учинчи босқичда, Тошкент шаҳридаги 6 та кўчаларда транспорт оқими ўрганилиб, таҳлил натижаларидан келиб чиққан ҳолда бир қатор тадбирларни амалга ошириш режалаштирилган.
1. Юнусобод туманидаги Қорақамиш кўчасини Тошкент халқа автомобил йўли билан боғлаш учун янги йўл қуриш;
2. Муқумий – Лутфий - Сеул - Нурафшон кўчалари кесишмаси параметрларини ўзгартириш йўли билан ўтказувчанликни ошириш;
3. Тошкент ҳалқа автомобил йўли - Амир Темур кўчалари кесишмасида айланма ҳаракатли чорраҳани оддий чорраҳа турига ўтказиш йўли билан ўтказувчанликни ошириш;
4. Шота Руставели – Миробод - Шаҳрисабз кўчалари кесишмасида айланма ҳаракатли чорраҳани оддий чорраҳа турига ўтказиш йўли билан ўтказувчанликни ошириш.
5. Кичик халқа автомобил йўли бўйлаб “CRAFERS” корхонаси қаршисида янги қайрилиб олиш жойини очиш;
6. Сеул – Новза – Бунёдкор кўчалари кесишмасида канал устидаги кўприкни кенгайтириш хисобига кесишма ўтказувчанлигини ошириш режалаштирилган.

Проекты по улучшению дорожно-транспортной системы в городе Ташкенте
В соответствии с поручением Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева по совершенствованию дорожно-транспортной инфраструктуры и строительству новых дорог в городе Ташкенте, совместно с Министерством транспорта Республики Узбекистан, хокимиятом города Ташкента, Главным Управлением безопасности дорожного движения Министерства внутренних дел и компанией “Kalyon ulastirma”  предусматривается проведение работ в три этапа:
На первом этапе будут проведены работы по открытию новых переходов и расширению дорог на 3 улицах Ташкента в кратчайшие сроки.
Это:
На втором этапе планируется реализация мероприятий по увеличению пропускной способности 3-х улиц Ташкента.
1. Расширение (изменение параметров) перекрестка с целью увеличения пропускной способности на пересечении улиц Чоштепа – Янги Сергели;
1. Увеличение пропускной способности на пересечении улиц Ташкентская кольцевая автомобильная дорога – Самарбону за счет расширения местной дороги;
1. На пересечении улиц Мустакиллик – Паркент планируется открыть новую дорогу за счет зеленой зоны.
На третьем этапе будет изучен транспортный поток на 6 улицах города Ташкента и, исходя из результатов анализа, запланировано ряд мероприятий.
1. Строительство новой дороги для соединения улицы Каракамыш Юнусабадского района с Ташкентской кольцевой автомобильной дорогой;
1. Увеличение пропускной способности путем изменения параметров пересечения улиц Мукуми – Лутфи – Сеул – Нурафшон;
1. Повышение пропускной способности на пересечении Ташкентской кольцевой автомобильной дороги - улицы Амира Темура путем перевода перекрестка с круговым движением в обычный перекресток;
1. Увеличение пропускной способности на перекрестке улиц Шота Руставели – Мирабад – Шахрисабз путем перевода перекрестка с круговым движением в тип обычного перекрестка.
1. Открытие новой точки разворота напротив предприятия "CRAFERS" по Малой кольцевой дороге;
1. На пересечении улиц Сеул – Новза – Бунедкор планируется увеличить пропускную способность перекрестка за счет расширения моста через канал.