Тошкент шаҳри йўловчи транспортини декарбонизация қилиш йўналишлари
2023 йил 14 февраль куни "Hyatt Regency" меҳмонхонасида “Тошкент шаҳри йўловчи транспортини декарбонизация қилиш йўналишлари” лойиҳасининг якуний тадбири бўлиб ўтади.
Тадбир Халқаро Транспорт Форуми (ХТФ) томонидан Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги билан ҳамкорликда ташкил этилмоқда.
“Осиёда барқарор инфратузилма дастури (SIPA)” доирасида “Тошкент шаҳри йўловчи транспортини декарбонизация қилиш йўналишлари” лойиҳаси 2021 йилда бошланган бўлиб, ушбу лойиҳа ХТФ томонидан, Транспорт вазирлиги ва “Тошшаҳартрансхизмат” АЖ билан ҳамкорликда амалга оширилди ҳамда якуни бўйича “Тошкент шаҳри учун шаҳар мобиллигини яхшилаш режаси” ишлаб чиқилди.
Якуний тадбир давомида мазкур режа ҳамда жамоат транспортини ривожланиш масалалари муҳокама қилинади.

Пути декарбонизации городской мобильности Ташкента
14 февраля 2023 года в отеле «Hyatt Regency» состоится заключительное мероприятие проекта «Пути декарбонизации городской мобильности Ташкента».
Мероприятие организовывается Международным Транспортным Форумом (МТФ) совместно с Министерством транспорта Республики Узбекистан.
Проект «Пути декарбонизации городской мобильности Ташкента» в рамках «Программы устойчивой инфраструктуры в Азии (SIPA)» был запущен в 2021 году и реализован МТФ совместно с Министерством транспорта и АО «Ташшахартрансхизмат», по итогам которого был разработан «План улучшения городской мобильности для города Ташкента».
В ходе заключительного мероприятия будет обсужден данный план, а также вопросы развития общественного транспорта.