“Тошкент – Москва” йўналишида ҳаракатланаётган автобус қатнови юзасидан РАСМИЙ МАЪЛУМОТ
Жорий йилнинг 9 январь куни соат 18:00 да “Uzautotrans service” МЧЖнинг давлат рақам белгиси 01 344 CGA бўлган “YUTONG BUS ZK6122H9” русумли автобуси барча талабларга риоя этган ҳолда техник, тиббий ва махсус йўриқномалардан ўтиб, “Тошкент – Москва” йўналиши бўйича 26 та йўловчи билан “Тошкент” автовокзалидан белгиланган жадвал асосида қатновни амалга ошириш учун йўлга чиққан.
Йўналиш давомида жорий йилнинг 10 январь куни Тошкент вақти билан соат таҳминан 22:00 да Қозоғистон Республикасининг Актобе вилояти “Самара – Чимкент” трассасида Фавқулодда вазиятлар вазирлиги томонидан ноқулай об-ҳаво шароити туфайли йўлларда вужудга келган музламалар сабаб шу йўналишда ҳаракатланаётган барча енгил, юк ва жамоат транспорт воситалари ҳаракати вақтинча тўхтатилди.
Шу жумладан юқорида кўрсатиб ўтилган автобус ҳаракати ҳам вақтинчалик тўхтатилган. Маҳаллий ҳукуматнинг ФВВ департаменти томонидан йўловчилар ўша атрофдаги масжидга вақтинчалик жойлаштирилган.
Йўлдаги музлар ва тўсиқлар бартараф этилгандан сўнг транспорт воситалари ўз ҳаракатларини давом эттиришган. Ҳозирда давлат рақам белгиси 01 344 CGA бўлган “Uzautotrans service” МЧЖнинг “Тошкент – Москва” йўналишида қатновни амалга ошираётган автобус Қозоғистон ва Россия Федерацияси чегара божхона постидан ўтмоқда.
Ҳайдовчи билан ўрнатилган оператив алоқага кўра автобусдаги барча йўловчилар соғ-саломат ҳолда йўналишда ўз сафарини давом эттирмоқда.

Официальная информация об автобусе, направляющемуся по маршруту Ташкент–Москва
9 января текущего года в 18:00 автобус «YUTONG BUS ZK6122H9» ООО «Uzautotrans Service» (государственный номерной знак 01 344 CGA) выехал с автовокзала «Ташкент» по установленному расписанию с 26 пассажирами по маршруту «Ташкент – Москва» при соблюдении всех требований, с произведением технического осмотра транспортного средства, а также медицинского осмотра и специального инструктажа водителей.
На направлении маршрута 10 января текущего года примерно в 22:00 по ташкентскому времени на трассе «Самара-Чимкент» Актюбинской области Республики Казахстан Министерством по чрезвычайным ситуациям в связи с гололедом на дорогах, вызванным неблагоприятными погодными условиями было временно приостановлено движение всех легковых, грузовых и общественных транспортных средств, движущихся в данном направлении.
В том числе, было временно приостановлено движение вышеупомянутого автобуса, пассажиры которого были временно размещены департаментом МЧС местного правительства в ближайщую мечеть.
После устранения гололеда и препятствий на дороге транспортные средства продолжили свое движение. В настоящее время автобус ООО «Uzautotrans Service» с государственным номерным знаком 01 344 CGA, осуществляющий перевозку по маршруту «Ташкент–Москва», проходит пограничный таможенный пост между Казахстаном и Российской Федерацией.
По оперативной связи, установленной с водителем стало известно, что все пассажиры автобуса благополучно продолжают свой путь по маршруту.