“Тошкент–Андижон” пулли автомобиль йўлини давлат-хусусий шериклик асосида лойиҳалаштириш, қуриш, молиялаштириш, бошқариш ва техник хизмат кўрсатиш
22.01.2025 13362 Yangiliklar
Ўзбекистон Республикаси Ҳукумати Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва молия вазирлиги, Транспорт вазирлиги ва Автомобиль йўллари қўмитаси орқали “Тошкент–Андижон” (1-босқич)  пулли автомобиль йўлини давлат-хусусий шериклик асосида лойиҳалаштириш, қуриш, молиялаштириш, бошқариш ва техник хизмат кўрсатиш лойиҳасини (“Лойиҳа”) амалга оширишни режалаштирмоқда.
Лойиҳанинг 1-босқичи умумий узунлиги  171 кмни ташкил этиб, Тошкентдан Ангренгача бўлган автомобиль йўли ва Қамчиқ довонини лойиҳалаштириш, қуриш, молиялаштириш, бошқариш ва техник хизмат кўрсатишни ўз ичига олади. Лойиҳа концепцияси Вазирлар Маҳкамаси томонидан 2025 йил 21 январда тасдиқланди.
Жаҳон банки молиялаштируви доирасида Ўзбекистон ҳукумати лойиҳани амалга ошириш учун хусусий шерикни танлаш бўйича танлов жараёнларида ёрдам бериш мақсадида Arup (Буюк Британия), PwC (Ўзбекистон) ва CMS (Буюк Британия) махсус консультантларни жалб қилди.
Ҳукумат тендерда ғолиб бўлган иштирокчини танлов асосида танлаш ва узоқ муддатли ДХШ битимини имзолашни режалаштирмоқда. Тендер ДХШ тўғрисидаги Қонунга мувофиқ икки босқичда ўтказилади.
Биринчи босқичда хусусий компаниялар дастлабки малакалашдан ўтиш учун ҳужжатларини топширади. Иккинчи босқичда дастлабки саралашдан ўтган компаниялар Лойиҳа бўйича техник ва молиявий таклифларини тақдим этадилар.
Автомобиль йўллари қўмитаси йўл қурилиш соҳасида ДХШ лойиҳаларида тажрибага эга бўлган барча қизиқувчиларни 2025 йил 21 апрель куни, Тошкент вақти билан соат 18:00га қадар дастлабки малакани саралаш босқичи учун ҳужжатларини топширишга таклиф этади.
Ариза топшириш бўйича кўрсатмалар ва малака талаблари ҳақида батафсил маълумот олиш учун дастлабки малака сўров (RFQ) ҳужжатига мурожаат қилинг. RFQ ҳужжати ушбу саҳифанинг охирида илова қилинади ва сўров бўйича ҳам жўнатилиши мумкин.
Лойиҳа маълумотлар базасига кириш (VDR), дастлабки малака ҳужжатларини топшириш ҳамда Лойиҳа ва RFQ бўйича ҳар қандай аниқлик киритиш учун қуйидаги алоқа маълумотлари орқали “Автомобиль йўллари қўмитаси” ва “Arup and Partner’s” (Бюк Британия), “PWC” (Ўзбекистон) ва “CMS Cameron” (Бюк Британия) консультантлар консорциуми билан боғланинг.
Arup, PwC ва CMS консорциуми — Лойиҳанинг бош маслаҳатчиси
uz_tar_tender@pwc.com
Автомобиль йўллари қўмитаси
avtoyul_invest@uzavtoyul.uz
Телефон: +998-71-268-9708
Ўзбекистон Республикаси Иқтисодиёт ва молия вазирлиги Давлат-хусусий шериклик лойиҳаларини амалга ошириш департаменти

Проектирование, строительство, финансирование, управление и техническое обслуживание платных автомобильных дорог "Ташкент-Андижан" на основе государственно-частного партнерства
22.01.2025 13349 Yangiliklar
Правительство Республики Узбекистан через Министерство экономики и финансов Республики Узбекистан, Министерство транспорта и Комитет автомобильных дорог планирует реализацию проекта проектирования, строительства, финансирования, эксплуатации и обслуживания «Ташкент-Андижан» (1 этап) Проект «Платная дорога» на основе государственно-частного партнерства.
Первая фаза проекта имеет общую протяженность 171 км и включает в себя проектирование, строительство, финансирование, эксплуатацию и техническое обслуживание автодороги от Ташкента до Ангрена и перевала Камчик. Концепция проекта была одобрена Кабинетом Министров 21 января 2025 года.
При финансовой поддержке Всемирного банка правительство Узбекистана привлекло компании Arup (Великобритания), PwC (Узбекистан) и CMS (Великобритания) в качестве специализированных консультантов для оказания помощи в выборе частного партнера посредством конкурсных торгов для реализации проекта.
Правительство Узбекистана намерено выбрать победителя тендера посредством конкурсного отбора и впоследствии подписать долгосрочное Соглашение о ГЧП. Тендер будет проводиться в два этапа, в соответствии с Законом Узбекистана о ГЧП. На первом этапе частным компаниям предлагается подать заявки на предварительную квалификацию. На втором этапе компании, прошедшие предварительную квалификацию, представят технические и финансовые предложения по Проекту.
Комитет автомобильных дорог настоящим приглашает всех заинтересованных лиц, имеющих опыт работы в сфере дорожного строительства на основе ГЧП, подать предквалификационные заявки до 21 апреля 2025 года, 18:00 по Ташкентскому времени.
Пожалуйста, обратитесь к документу «Запрос на квалификацию» (RFQ) для получения более подробной информации относительно инструкций по подаче заявки и квалификационных требований. Документ запроса предложения прилагается в конце этой страницы и также доступен по запросу.
Чтобы получить доступ к хранилищу данных проекта (VDR), подать заявку на предварительную квалификацию или запросить какие-либо разъяснения относительно Проекта и запроса предложений, обратитесь в Комитет по дорогам и в консорциум консультантов Arup and Partner's (Великобритания), PWC (Узбекистан) и CMS. Кэмерон (Великобритания), используя контактную информацию, указанную ниже.
Arup, PwC и CMS consortium — Главный советник по транзакциям
uz_tar_tender@pwc.com
Комитет по дорогам
avtoyul_invest@uzavtoyul.uz
Тел: +998-71-268-9708
Министерство экономики и финансов Республики Узбекистан, Департамент развития государственно-частного партнерства