Тахографлардан фойдаланиш самарадорлиги бўйича тажриба алмашилди
Москвада бўлиб ўтаётган "Транспорт ҳафталиги – 2024" доирасида Транспорт назорати инспекцияси ҳамда «Транспорт илмий-тадқиқот маркази» ходимлари Россия Автомобиль транспорти агентлиги вакиллари билан учрашишди.
Учрашувда томонлар автомобиль транспортида юк ва йўловчи ташишда тахографлардан фойдаланиш самарадорлиги бўйича амалий тажриба алмашишди. “Росавтотранс” бош директорининг ўринбосари Олег Толстухин Россия Федерацияси ҳудудида миллий тахография ва AETR (Халқаро автомобиль ташишларини амалга оширадиган транспорт воситалари экипажлари иши тўғрисидаги Европа келишуви)дан фойдаланиш тажрибаси билан ўртоқлашди.
Иштирокчилар мамлакатлар ичида автомобиль транспортини меъёрий-ҳуқуқий жиҳатдан қўллаб-қувватлаш масалаларини, шунингдек, AETR келишувига киритилмаган давлатлар билан юк ташишда ҳайдовчилар томонидан меҳнат ва дам олиш тартибига риоя этилиши устидан назоратни таъминлаш бўйича қатор масалаларни муҳокама қилдилар.
Учрашувда “Росавтотранс” раҳбарияти ва тахограф билан бевосита фаолияти боғлиқ бўлган ходимлари, Транспорт назорати инспекциясидан раҳбар ўринбосари С.Турсунов, мутахассислар Ш.Тошев, А.Рузиев, «Транспорт илмий-тадқиқот маркази» МЧЖ директори У.Иминов, мазкур марказ мутахассиси А.Турдибеков ва "Рақамли транспорт" маркази ходими У.Эргашевлар иштирок этишди.

Состоялся обмен опытом по эффективности использования тахографов
В рамках проходящей в Москве "Транспортной недели-2024" сотрудники Инспекции по надзору в сфере транспорта и "Научно-исследовательского центра транспорта" встретились с представителями Российского агентства автомобильного транспорта.
В ходе встречи стороны обменялись практическим опытом по эффективности использования тахографов при перевозке грузов и пассажиров автомобильным транспортом.
Заместитель генерального директора "Росавтотранса" Олег Толстухин поделился опытом использования национальной тахографии и AETR (Европейское соглашение о работе экипажей транспортных средств, осуществляющих международные автомобильные перевозки) на территории РФ.
Участники обсудили вопросы нормативно-правовой поддержки автомобильного транспорта внутри стран, а также ряд вопросов по обеспечению контроля за соблюдением водителями режима труда и отдыха при перевозке грузов со странами, не вошедшими в соглашение об AETR.
Во встрече приняли участие руководство "Росавтотранса" и сотрудники, непосредственно связанные с его деятельностью с тахографом, заместитель руководителя Инспекции по надзору в сфере транспорта С.Турсунов, специалисты Ш.Тошев, А.Рузиев, директор ООО "Научно-исследовательский центр транспорта" У.Иминов, специалист данного центра А.Турдибеков и сотрудник центра "Цифровой транспорт" У.Эргашев.