ШҲТга аъзо давлатлар транспорт ва логистика соҳасида ҳамкорликни кенгайтиради
Жорий йилнинг 6 декабрь куни Хитой Халқ Республикасининг Ляньюньган шаҳрида Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатларнинг: "ШҲТ доирасида савдо ва логистика ҳамкорлигини кенгайтириш, биргаликда Осиё ва Европа ўртасида халқаро логистика ва транспорт йўлакларини қуриш" мавзусида давра суҳбати бўлиб ўтди.
Давра суҳбатида ШҲТ бош котиби Владимир Норов, Цзянсу провинцияси, Ляньюнган шаҳри раҳбарлари ва  ҳукумати вакиллари, транспорт, ташқи савдо вазирлари, божхона ва фитосанитария идоралари вакиллари,  ШҲТга аъзо давлатлар темир йўл маъмуриятлари раҳбарлари иштирок этишди.
Давра суҳбатида шунингдек, Ташкилотга аъзо давлатларнинг темир йўл, денгиз, транспорт-логистика, қурилиш, коммуникация соҳасида фаолият юритаётган компания ва ташкилотларининг раҳбарлари ҳамда вакиллари қатнашди.
Давра суҳбати иштирокчилари транспорт соҳасидаги алоқаларни мустаҳкамлаш, транспорт инфратузилмасини ривожлантириш, транспорт - логистика ва коммуникация соҳасидаги кенг кўламли қўшма лойиҳаларни амалга ошириш ўзаро савдо алоқаларини сезиларли даражада кенгайтириши, янги бозорларни яратиши, минтақавий ривожланишга муҳим туртки бериши ва ШҲТ маконида замонавий транспорт йўлакларининг яратилишига хизмат қилишини алоҳида таъкидлаб ўтишди.
Иштирокчилар Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатлар ҳудудлари орқали ўтадиган халқаро ва минтақавий транспорт коридорларининг рақобатбардошлигини ва жозибадорлигини ошириш мақсадида кўп томонлама ҳамкорлик алоқаларини янада чуқурлаштириш, минтақанинг транзит-логистика имкониятларини янги халқаро коридорларни ташкил этиш, мавжуд йўналишларни ва мультимодал логистика марказларини модернизация қилиш орқали ШҲТ маконида халқаро транспорт-логистика тизимини ривожлантириш лозимлигини қайд этишди.

Страны-участницы ШОС расширят сотрудничество в сфере транспорта и логистики
6 декабря этого года в Китайском городе Ляньюньган состоялся круглый стол стран-членов Шанхайской организации сотрудничества на тему «Расширение торгово-логистического сотрудничества в рамках ШОС, совместное создание международных логистических и транспортных коридоров между Азией и Европой».
В круглом столе приняли участие генеральный секретарь ШОС Владимир Норов, руководители и официальные лица провинции Цзянсу, города Ляньюньган, министры транспорта, внешней торговли, таможни и фитосанитарии, а также главы железнодорожных администраций государств-членов ШОС.
В круглом столе также приняли участие руководители и представители компаний и организаций государств-членов Организации в области железных дорог, морского транспорта, транспорта и логистики, строительства и связи.
Участники круглого стола будут укреплять транспортные связи, развивать транспортную инфраструктуру, реализовывать масштабные совместные проекты в области транспорта, логистики и связи, значительно расширять торговые отношения, создавать новые рынки, придавать импульс региональному развитию и модернизировать пространство ШОС, создавать транспортные коридоры.
Участники будут и дальше углублять многостороннее сотрудничество с целью повышения конкурентоспособности и привлекательности международных и региональных транспортных коридоров через территории Шанхайской организации сотрудничества, создания новых международных коридоров транзитных и логистических возможностей в регионе, существующих маршрутов и мультимодальной логистики. Они отметили необходимость развития международной транспортно-логистической системы на пространстве ШОС путем модернизации ее центров.