риелторлик фаолияти;
автомототранспорт воситалари ҳайдовчиларини тайёрлаш ва қайта тайёрлаш билан шуғулланувчи ташкилотлар фаолияти (бунда, назарий машғулотлар масофадан туриб (онлайн) ўқитиш орқали амалга оширилиши, амалий машғулотлар эса санитария талабларига қатъий риоя қилган, шу жумладан, тиббий ниқоб, тиббий қўлқопдан фойдаланган ҳамда автотранспорт воситаларини дезинфекция қилган ҳолда ташкил қилиниши лозим);
давлат ташкилотларида аутсорсинг асосида овқатланиш хизматларини кўрсатувчи тадбиркорлик субъектлари фаолияти;
"яшил" ҳудудларда "сариқ" ҳудудларга қўшимча равишда:
санаторийлар, панционатлар, болалар оромгоҳлари, меҳмон уйлари, бошқа дам олиш масканлари ва жойлаштириш воситалари фаолияти (хостеллар бундан мустасно);
спорт секциялари, тўгараклари, спорт заллари ва фитнес клублар фаолияти;
оилавий тантана, тўй, маърака ва маросимларни ўтказиш.
Бунда оилавий тантана, тўй, маърака ва маросимларни фуқароларнинг уй-жойи ва ҳовлисининг ўзида 30 кишидан кўп бўлмаган (фақат яқин қариндошлар ва ушбу туман ҳудудида истиқомат қилувчи бошқа қариндошлар) ҳамда санитария ва гигиена талабларига қатъий риоя этган ҳолда ўтказишга рухсат берилади.
Ўз навбатида карантин даврида оилавий тантана, тўй, маърака ва маросимларни ўтказишнинг белгиланган талабларини бузган шахслар эпидемияларга қарши кураш қоидаларини бузганлик учун маъмурий жавобгарликка тортилади.
Шунингдек, "яшил" ҳудудларда жойлашган санаторий, панционат, болалар оромгоҳлари ва бошқа дам олиш масканларига фуқароларни марказлаштирилган тартибда ташиш учун вилоятлараро автобуслар, шу жумладан туристик ташкилотлар автобуслари қатновини йўлга қўйишга рухсат берилди.
автобусларда ҳайдовчи ва йўловчилар тиббий ниқоб, тиббий қўлқопда бўлиши лозимлиги, шунингдек, уларнинг тана ҳарорати пирометрларда ўлчаниб, 37ºС ва ундан юқори бўлган ҳолатда уларнинг автобус салонига чиқарилмаслиги;
автобуслар вилоятлараро қатновларда "қизил" ҳудудларда тўхтамаган ҳолда ҳаракатланади;
автобуслар доимий равишда ҳар қатновга чиқишдан олдин тўлиқ дезинфекциядан ўтказилади;
автобусларда ҳаракатланаётган йўловчиларнинг рейслар кесимидаги рўйхати (базаси) юритилади.
Шу билан бирга футбол бўйича халқаро ва ички мусобақаларга юқори даражада тайёргарлик кўриш ҳамда уларда қатнашиш мақсадида профессионал футбол клубларига ўз ўқув машғулотларини санитария қоидалари, нормалари ва гигиена нормативларига мувофиқ ҳолда бошлашга ҳамда 2020 йил 5 июндан бошлаб Ўзбекистон профессионал футбол лигаси чемпионатларини томошабинлар иштирокисиз давом эттиришга рухсат берилди.
Юқоридагилар билан бир қаторда барча ҳудудларда уларнинг тоифасидан қатъи назар қуйидаги карантин талаблари сақлаб қолиниши белгиланди:
жамоат жойларида ижтимоий масофа (2 метр)ни сақлаш;
уч кишидан ортиқ йиғилмаслик, фуқароларнинг тиббий ниқобдан ҳамда антисептик воситаларидан фойдаланиши;
таълим ташкилотлари (боғча, мактаб, лицей, коллеж, техникум, институт, университет ва бошқалар), ўқув курслари фаолиятини йўлга қўймаслик;
кўнгилочар объектлар — тунги клублар, дискотека, ресторан, кафе, ошхона, чойхона, спа ва массаж салонлар, караоке, бильярд заллари, чилим (калян) ва компьютер ўйинлари марказлари фаолиятига йўл қўймаслик;
концерт, театр, кинотеатр ва спорт тадбирларини (профессионал футбол клублари ўқув машғулотлари ва Ўзбекистон профессионал футбол лигаси чемпионатлари бундан мустасно) ўтказмаслик;
жамоат транспорти ҳаракатига рухсат бермаслик;
буюм бозорлари фаолиятига рухсат бермаслик;
деҳқон, қурилиш бозорлари, озиқ-овқат ва ноозиқ-овқат савдо нуқталари (супермаркет ва бошқа йирик дўконлар) кириш-чиқиш жойларини пирометрлар ва антисептик воситалар билан жиҳозлаш ҳамда ҳар бир фуқаронинг тана ҳароратини ўлчаб, 37ºС ва ундан юқори бўлган ҳолатда, ушбу мажмуаларга киритмаслик чораларини кўриш;
барча ташкилотлар кириш-чиқиш жойларини пирометрлар, антисептик воситалар ва дезинфекцион «тўшак»лар билан таъминлаш ҳамда ходимлар томонидан ижтимоий масофа (2 метр)ни сақлаган ҳолда фаолият юритишини таъминлаш;
қурилиш-таъмирлаш ишларида объектларнинг ҳудуди тўлиқ карантинга олиниши ва ҳудудий санитария-эпидемиология осойишталик марказлари билан биргаликда объектларда санитария-гигиена тадбирларининг амалга оширилиб борилиши. Бунда, ушбу ташкилотларнинг фаолият олиб бориш даврида санитария ва гигиена қоидаларига тўлиқ риоя қилиш, ўз фаолиятини фақатгина тегишли объект ҳудуди доирасида ташкил этиш.
"Қизил" тоифага кирувчи ҳудудларда карантин чекловлари талабларини бажармаслик, шунингдек, "яшил" ва "сариқ" тоифага кирувчи ҳудудларда рухсат берилган фаолият турларини ўрнатилган махсус талабларга риоя этмаган ҳолда амалга ошириш тегишли жавобгарликка сабаб бўлади.
Қуйидагилар жорий йилнинг сентябрига қадар узайтирилди:
хорижий фуқароларга ва фуқаролиги бўлмаган шахсларга берилган виза муддатлари;
муайян муддатга визасиз ва электрон виза билан кириш ҳуқуқига эга хорижий давлатлар фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахсларнинг Ўзбекистон Республикасида бўлиш муддати;
Ўзбекистон Республикаси ҳудудига олиб кирилиб, 2020 йил ҳисобидан қайтариб олиб чиқиш муддати тугайдиган хорижий автотранспорт воситаларини республикамиз ҳудудидан қайтариб олиб чиқиш муддати.
Шахсий автотранспорт воситаларининг вилоятлараро ҳаракатланишига йўл қўйилмаслиги (Тошкент шаҳридан Тошкент вилоятига ҳамда Тошкент вилоятидан Тошкент шаҳрига кириб-чиқиш бундан мустасно) талаби устидан қатъий назорат ўрнатиш белгиланди.
Деҳқон бозорлари ва аҳоли гавжум бўладиган ҳудудларда карантин талабларига риоя этилишини назорат қиладиган кўнгилли гуруҳлар тузиш топширилди.
Шунингдек, мамлакатда карантин ва ундан кейинги даврда фуқароларнинг республика бўйлаб саёҳат қилишлари юзасидан вақтинчалик тартиб ҳамда карантин даврида санаторийлар ва болалар ёзги оромгоҳларининг фаолиятини ташкил этиш бўйича вақтинчалик талаблар тасдиқланди.

Сообщение Специальной республиканской комиссии
Pешением Республиканской специальной комиссии действующие карантинные меры продлены до 15 июня 2020 года.
Но начиная с 1 июня 2020 года также разрешены следующие виды деятельности:
а) в «красных» зонах:
- риэлторская деятельность;
- рекламная и маркетинговая деятельность;
б) в «желтых» зонах (дополнительно к «красным» зонам):
деятельность организаций по подготовке и переподготовке водителей автомототранспортных средств (теоретические занятия должны проводиться дистанционно (онлайн), практические занятия - в строгом соответствии с санитарными требованиями, в частности с использованием медицинских масок и перчаток, с проведением дезинфекции автотранспортных средств);
- деятельность предпринимательских субъектов, оказывающих услуги питания в государственных организациях на основе аутсорсинга;
в) в «зеленых» зонах (дополнительно к «желтым» зонам):
- деятельность санаториев, пансионатов, детских домов-интернатов, гостевых домов, других объектов отдыха и средств размещения (за исключением хостелов);
- деятельность спортивных секций, кружков, спортивных залов и фитнес-клубов;
проведение семейных торжеств, свадеб, обрядов и ритуалов.
Разрешается проведение семейных торжеств, свадеб, обрядов и ритуалов в самих домах и во дворах граждан в количестве, не превышающем 30 человек (только близкие родственники и родственники, проживающие на территории данного района), при строгом соблюдении санитарных и гигиенических требований.
Лица, нарушившие установленные требования, будут привлечены к административной ответственности за нарушение правил борьбы с эпидемиями.
Также дано разрешение на организацию движения межобластных автобусов, в том числе автобусов туристических организаций для централизованной перевозки граждан в санатории, пансионаты, детские лагеря и другие места отдыха, расположенные на территории «зеленых» зон. При этом:
- водители и пассажиры автобусов должны быть в медицинских масках и перчатках, температура их тела должна измеряться пирометрами, в случае наличия температуры в 37°С и выше они не должны допускаться в салон автобуса;
- при межобластном движении автобусы двигаются, не останавливаясь в «красных» зонах;
- автобусы на постоянной основе при каждом выходе в рейс должны быть полностью продезинфицированы;
- будет вестись список (база) пассажиров, передвигающихся на автобусах в разрезе рейсов.
В целях обеспечения высокого уровня подготовки к международным и внутренним футбольным соревнованиям и участия в них профессиональным футбольным клубам разрешено начать свои занятия в соответствии с санитарными правилами, нормами и гигиеническими нормативами, а также начиная с 5 июня 2020 года продолжить чемпионаты Профессиональной футбольной лиги Узбекистана без участия зрителей.
Наряду с вышеизложенным установлено, что во всех регионах независимо от их категории сохраняются следующие карантинные требования:
- соблюдение социальной дистанции (2 метра) - собираться не более трех человек, использовать медицинские маски и антисептические средства в общественных местах;
недопущение деятельности образовательных организаций (детские сады, школы, лицеи, колледжи, техникумы, институты, университеты и другие), учебных курсов;
недопущение деятельности развлекательных объектов (ночные клубы, дискотеки, рестораны, кафе, столовые, чайханы, массажные и спа-салоны, караоке, бильярдные залы, кальянные центры и центры компьютерных игр);
- запрет на деятельность театров, кинотеатров, проведение концертов и спортивных мероприятий (за исключением учебных занятий профессиональных футбольных клубов и чемпионатов Профессиональной футбольной лиги Узбекистана);
запрет на движение общественного транспорта;
запрет на деятельность вещевых рынков;
- оснащение входа и выхода дехканских, строительных рынков, продовольственных и непродовольственных торговых точек (супермаркетов и других крупных магазинов) пирометрами и антисептическими средствами, а также измерение температуры тела каждого гражданина (в случае наличия температуры 37°С и выше принять меры по недопущению входа в данные комплексы);
- обеспечение входа и выхода всех организаций пирометрами, антисептическими средствами и дезинфекционными «половиками», а также обеспечение ведения деятельности с соблюдением работниками социальной дистанции (2 метра);
- обеспечение полного карантина территории объекта при проведении строительно-ремонтных работ и проведение санитарно-гигиенических мероприятий на объектах совместно с центрами санитарно-эпидемиологического благополучия. Обеспечение полного соблюдения санитарных и гигиенических правил при ведении деятельности данных организаций. Организация своей деятельности - только в пределах территории определенного объекта.
Невыполнение требований карантинного ограничения в регионах, входящих в «красную» зону, а также осуществление деятельности, разрешенной в регионах, входящих в «желтую» и «зеленую» зоны, без соблюдения специально установленных требований будет являться причиной привлечения к соответствующей ответственности.
Продлеваются до 1 сентября этого года:
а) сроки виз, выданных иностранным гражданам и лицам без гражданства;
б) время пребывания в Республике Узбекистан иностранных граждан и лиц без гражданства, имеющих право въезда без визы и с электронной визой на определенный срок;
в) срок обратного вывоза иностранных автотранспортных средств с территории Республики Узбекистан, которые ввезены на территорию Республики Узбекистан и срок вывоза которых истекает за счет 2020 года.
Определено установление строгого контроля за требованием недопущения движения личных автотранспортных средств между областями (за исключением въезда и выезда из города Ташкента в Ташкентскую область и из Ташкентской области в город Ташкент).
Поручено создать волонтерские группы, которые будут следить за соблюдением карантинных требований на дехканских рынках и в местах скопления народа.
Утверждены Временный порядок путешествий граждан по республике в период карантина и последующий период в стране и Временные требования по организации деятельности санаториев и детских летних лагерей в период карантина.