Пекин шаҳрида Барқарор транспорт бўйича глобал форум бўлиб ўтмоқда
25-сентябрь куни Пекин шаҳрида "Барқарор транспорт: дунёни боғловчи логистика" шиори остида ўтказилаётган Барқарор транспорт бўйича глобал форум ўз ишини бошлади.
Тадбир глобал ҳамкорликни мустаҳкамлаш ва хавфсиз, самарали, экологик тоза, тежамкор, инклюзив ҳамда барқарор транспорт тизимини ривожлантиришга кўмаклашишга қаратилган.
Форум давомида иштирокчилар биргаликда бир қатор амалий натижаларни, жумладан, БМТнинг 2030 йилгача бўлган даврда Барқарор ривожланиш кун тартибини амалга ошириш ва транспортнинг барқарор ривожланишига кўмаклашиш билан боғлиқ ташаббусларни тақдим этдилар.
Форумнинг ялпи мажлисида Транспорт вазири И. Махкамов сўзга чиқди. У ўз нутқида Ўзбекистон транспорт сиёсатида устувор ўрин тутадиган транспортни ривожлантиришнинг 5 та асосий йўналишини қайд этди:
Шунингдек, халқаро транспорт тизими фаолияти самарадорлигини ошириш бўйича бир қатор таклифларни илгари сурди.

В Пекине проходит Глобальный форум по устойчивому транспорту
25 сентября в Пекине начал работу Глобальный форум по устойчивому транспорту, который проходит под девизом «Устойчивый транспорт: логистика, соединяющая мир».
Мероприятие направлено  на укрепление глобального сотрудничества и содействие развитию безопасной, эффективной, экологичной, экономичной, инклюзивной и устойчивой транспортной системы.
В ходе форума участники совместно представили ряд практических результатов, включая инициативы, связанные с реализацией Повестки дня ООН в области устойчивого развития на период до 2030 года и содействием устойчивому развитию транспорта.
Министр транспорта И.Махкамов  выступил на пленарном заседании Форума.  В своем выступлении он отметил 5 ключевых  направлений развития транспорта, занимающих приоритетные позиции в  транспортной политике Узбекистана:
А также выдвинул ряд предложений  по повышению  эффективности функционирования международной транспортной  транспортной системы.