Ўзбекистон ва Эрон темирйўл орқали юк ташувларини ривожлантиради
Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазири Илҳом Маҳкамов Теҳронда Эрон Ислом Республикаси темир йўллари ташкилоти президенти Сайид Миад Салехи билан учрашди.
Учрашувда томонлар Ўзбекистон ва Эрон ўртасида темир йўл ташувлари соҳасида ўзаро манфаатли ҳамкорликни ривожлантиришнинг устувор йўналишларини муҳокама этишди.
Ҳар икки томон вакиллари мамлакатларимиз ўртасида юк ташиш ҳажми фаол ўсиб бораётганлигини, ушбу жараёнда ташувларнинг 80 фоизи айнан темир йўллари орқали амалга оширилаётганлигини инобатга олган ҳолда ушбу йўналишдаги ҳамкорликни янада ривожлантириш муҳимлигини қайд этиб ўтишди.
Шунингдек, учрашув давомида Эроннинг Чобаҳор порти орқали юк ташувларини ташкил этиш истиқболлари ҳам муҳокама этилди.

Узбекистан и Иран будут развивать железнодорожные грузовые перевозки
Министр транспорта Республики Узбекистан Илхом Махкамов встретился в Тегеране с президентом организации железных дорог Исламской Республики Иран Сайидом Миад Салехи.
В ходе встречи стороны обсудили приоритетные направления развития взаимовыгодного сотрудничества между Узбекистаном и Ираном в сфере железнодорожных перевозок.
Представители обеих сторон отметили, что объем грузоперевозок между нашими странами активно растет, учитывая, что 80 процентов перевозок в этом процессе осуществляется именно железнодорожными путями, важно дальнейшее развитие сотрудничества в этом направлении.
Также в ходе встречи были обсуждены перспективы организации грузоперевозок через иранский порт Чабахар.