Ўзбекистон – Туркманистон сиёсий маслаҳатлашувлари тўғрисида
2020  йилнинг 21 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси ва Туркманистон ташқи сиёсий идоралари ўртасида сиёсий маслаҳатлашувлар навбатдаги раунди видеоконференция шаклида бўлиб ўтди.
Делегацияларга Ўзбекистон Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов ва Туркманистон Вазирлар Маҳкамаси раисининг ўринбосари,  Ташқи ишлар вазири Рашид Мередов бошчилик қилди.
Музокаралар чоғида сиёсий,  савдо-иқтисодий,  илмий-техникавий,  сув хўжалиги,  транспорт-коммуникация,  маданий-гуманитар соҳалардаги икки томонлама ҳамкорликнинг ҳозирги ҳолати ва алоқаларни ривожланиш истиқболлари атрофлича муҳокама қилинди.
Таъкидланганидек,  икки мамлакат раҳбарларининг кучли сиёсий иродаси ва қўллаб-қувватлаши натижасида Ўзбекистон-Туркманистон муносабатлари сифат жиҳатидан янги босқичга кўтарилиб,  изчил ўсиб борувчи хусусиятга эга бўлди.
Ташқи ишлар вазирлари илгари эришилган олий даражадаги келишувларнинг бажарилишини таҳлил қилдилар ва қўшма тадбирларни ўтказиш муддатлари,  шу жумладан,  Савдо-иқтисодий,  илмий-техникавий ва маданий ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон-Туркманистон ҳукуматлараро комиссиясининг навбатдаги раунди,  Ўзбекистон-Туркманистон ишбилармонлар кенгашининг биринчи йиғилишини ўтказиш муддатлари тўғрисидаги таклифларни кўриб чиқдилар.
Транспорт, транспорт-коммуникациялари ва транзит соҳасидаги алоқаларни кенгайтиришга қизиқиш билдирилди.  Вазирлар “Ўзбекистон-Туркманистон-Эрон-Ўмон” халқаро транспорт-коммуникация йўлагини шакллантириш бўйича Ашхобод келишувини тезроқ амалга ошириш тарафдори эканликларини маълум қилдилар.
Музокараларда кўп томонлама тузилмалар доирасидаги ўзаро алоқалар,  шунингдек,  Афғонистон муаммосига алоҳида эътибор бериб,  халқаро ва минтақавий кун тартибининг айрим масалалари кўриб чиқилди.
Бундан ташқари,  томонлар коронавирус тарқалишига қарши курашиш ва пандемиянинг икки томонлама ҳамкорликка таъсирини камайтириш бўйича биргаликдаги саъй-ҳаракатлар тўғрисида фикр алмашдилар.

Об Узбекско – Туркменских политических консультациях
21 сентября 2020 года в формате видеоконференции состоялся очередной раунд политических консультаций между внешнеполитическими ведомствами Республики Узбекистан и Туркменистана.
Делегации возглавляли Министр иностранных дел Узбекистана Абдулазиз Камилов и заместитель Председателя Кабинета Министров Туркменистана, Министр иностранных дел Рашид Мередов.
В ходе переговоров подробно обсуждены текущее состояние и перспективы дальнейшего развития двустороннего сотрудничества в политической, торгово-экономической, научно-технической, водохозяйственной, транспортно-коммуникационной, культурно-гуманитарной сферах.
Как отмечалось, благодаря твердой политической воле и поддержке лидеров двух стран, узбекско-туркменские отношения поднялись на качественно новый уровень и приобрели устойчиво растущий характер.
Главы МИД проанализировалиход реализации ранеедостигнутых договоренностей на высшем уровне и рассмотрели предложения по срокам проведения совместных мероприятий, в том числе очередного раундаузбекско-туркменской Межправительственной комиссии по торгово-экономическому, научно-техническому и культурному сотрудничеству, первогозаседания Узбекско-туркменского делового совета.
Выражена заинтересованность в расширениисвязей в области транспорта, транспортных коммуникаций и транзита. Министры высказались за скорейшую реализацию Ашхабадского соглашения по формированию международного транспортно-коммуникационного коридора «Узбекистан-Туркменистан-Иран-Оман».
На переговорах рассмотрены вопросы взаимодействия в рамках многосторонних структур, а также международной и региональной повестки дня, уделив отдельное внимание афганской проблематике.
Кроме того, стороны обменялись мнениями о совместных усилиях по борьбе с распространением коронавируса и минимизации влияния пандемии на двустороннее сотрудничество.