Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон темир йўли қурилиши лойиҳасини мувофиқлаштириш бўйича лойиҳа офисининг очилиши
19.01.2023 6889 Yangiliklar
18 январm куни Бишкек шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги ва “Ўзбекистон темир йўллари” АЖ вакиллари иштирокида “Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон” темир йўли қурилиши лойиҳасини мувофиқлаштириш бўйича қўшма Лойиҳа идорасининг очилиши бўлиб ўтди.
Офиснинг мақсади лойиҳани амалга оширишни жадаллаштириш бўйича қўшма чора-тадбирларни мувофиқлаштиришдан иборат.
Бугунги кунга қадар “Қирғизистон темир йўли” МК” давлат корхонаси ва “Ўзбекистон темир йўллари” АЖ томонидан “Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон” темир йўли қурилиши бўйича барча зарур дастлабки чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Хитой темир йўл қурилиш корпорациясининг Биринчи лойиҳа-қидирув институти лойиҳанинг техник-иқтисодий асосларини ишлаб чиқиш устида ишламоқда.
Эслатиб ўтамиз, 2022 йил 14 сентябрь куни Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги, Қирғизистон Республикаси Транспорт ва коммуникациялар вазирлиги ҳамда Хитой Халқ Республикаси Тараққиёт ва ислоҳотлар давлат қўмитаси ўртасида “Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон” темир йўли қурилиши лойиҳаси бўйича уч томонлама англашув ва ҳамкорлик меморандуми имзоланган эди.

Открытие Проектного офиса по координации проекта строительства железной дороги "Китай - Кыргызстан - Узбекистан"
19.01.2023 6897 Yangiliklar
18 января в  городе Бишкеке с участием представителей Министерства транспорта Республики Узбекистан и АО «Узбекистон темир йуллари» состоялось открытие совместного Проектного офиса по координации проекта строительства железной дороги «Китай-Кыргызстан-Узбекистан».
Целью работы офиса является координация совместных мер по ускорению практической реализации проекта.
На сегодняшний день, ГП «НК «Кыргыз темир жолу» и АО «Узбекистон темир йуллари» проводятся все необходимые предварительные мероприятия по строительству железной дороги «Китай-Кыргызстан-Узбекистан».
Первый Проектным-изыскательным институтом Китайской строительной железнодорожной Корпарации  проводится работа по разработке ТЭО проекта.
Как известно, 14 сентября 2022г. Министерство транспорта Республики Узбекистан, Министерство транспорта и коммуникаций Кыргызской Республики и Государственный комитет по развитию и реформам Китайской Народной Республики подписали трехсторонний Меморандум о взаимопонимании и сотрудничестве по проекту строительства железной дороги «Китай-Кыргызстан-Узбекистан».