Ўзбекистон ва Туркия ўртасида транспорт соҳасидаги битимларнинг кучга кириши тўғрисида
Ўзбекистон ва Туркия Йўловчи ва юкларни автомобилда халқаро ташиш тўғрисидаги ҳукуматлараро Битим (2020 йил 8 августдан эътиборан кучга киради) ҳамда Юкларни халқаро аралаш ташиш тўғрисидаги ҳукуматлараро Битим (2020 йил 9 июлдан эътиборан кучга кирди) кучга кириши учун ратификация жараёнларини тугаллади.
Мазкур халқаро шартномалар Ўзбекистон Республикаси Президентининг Туркия Республикасига ташрифи давомида 2017 йил 25 октябрда имзоланган.
Йўловчи ва юкларни автомобилда халқаро ташиш тўғрисидаги ҳукуматлараро Битим қоидалари билан икки давлат ҳудуди бўйлаб ва улар ҳудудлари орқали транзит тарзда, шунингдек, учинчи давлатларга ва учинчи давлатлардан транспорт ташувларини амалга оширишнинг тартиби ва шартлари белгиланган.
Ҳужжат билан йўл йиғимлари тўловисиз юкларни халқаро ташиш учун ўзаро келишилган миқдорларда рухсатномаларни тенг шартларда йиллик алмашиш назарда тутилмоқда.
Битим халқаро автоташувчилар учун қулай шарт-шароитлар яратиб беришга, юкларни автотранспортда ўзаро ташиш ҳажмини ошириш орқали икки мамлакат ўртасида савдо алоқаларини янада ривожлантиришга йўналтирилган.
Юкларни халқаро аралаш ташиш тўғрисидаги ҳукуматлараро Битим Ўзбекистон ва Туркия ўртасида, шунингдек, уларнинг ҳудудлари орқали транзит тарзда темир йўл, сув ва автомобиль транспортида қисман амалга ошириладиган юкларни ташишга нисбатан тадбиқ этилади.
Ушбу Битимнинг бош устувор жиҳати юкларни ташишнинг бутун йўли бўйлаб, гарчанд бундай ташишда бир қанча транспорт турлари қатнашса ҳам, юкларни ягона ташиш ҳужжати (рухсатнома) бўйича етказиб бериш ҳисобланади.
Юкларни аралаш ташишларнинг Битим доирасида ҳуқуқий тартибга солиниши икки мамлакат ўртасида товарларни ўзаро етказиб беришнинг узвийлигини таъминлайди.

О вступлении в силу соглашений между Узбекистаном и Турцией в сфере транспорта
Узбекистан и Турция завершили ратификационные процедуры по вступлению в силу межправительственного Соглашения о международных автомобильных перевозках пассажиров и грузов (вступает в силу 8 августа 2020 года) и межправительственного Соглашения о международных комбинированных перевозках грузов (вступило в силу 9 июля 2020 года).
Указанные международные договоры были подписаны в ходе визита Президента Республики Узбекистан в Турецкую Республику 25 октября 2017 года.
Положениями Соглашения о международных автомобильных перевозках пассажиров и грузов определяются порядок и условия осуществления транспортных перевозок между территориями двух государств и транзитом по их территориям, а также в/из третьих стран.
Документом предусматривается ежегодный обмен на паритетных условиях взаимосогласованного количества разрешений для осуществления международных грузоперевозок без оплаты дорожных сборов.
Соглашение нацелено на создание благоприятных условий для международных автомобильных перевозчиков и дальнейшее развитие торговых отношений между двумя странами путем увеличения объемов взаимных перевозок грузов автотранспортом.
Соглашение о международных комбинированных перевозках грузов применяется в отношении транспортировки грузов, осуществляемых между Узбекистаном и Турцией, а также транзитом по их территориям, частично железнодорожным, водным и автомобильным транспортом.
Главным преимуществом данного Соглашения является осуществление доставки грузов по единому перевозочному документу (разрешению) на протяжении всего пути следования груза, даже если в перевозке участвуют несколько видов транспорта.
Правовое регулирование комбинированных грузоперевозок в рамках Соглашения обеспечивает непрерывность взаимных поставок товаров между двумя странами.