"Ўзбекистон – Озарбайжон – Туркия" мулоқот форматининг иккинчи йиғилиши бўлиб ўтди
Бугун, 29 январь куни Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазири Илҳом Махкамов Туркия Республикаси Анқара шаҳрида бўлиб ўтган Туркия – Озарбайжон – Ўзбекистон ташқи ишлар, иқтисодиёт/савдо ва транспорт вазирларининг 2-уч томонлама учрашувида иштирок этди ва нутқ сўзлади.
Учрашувда вазирлар кун тартибидаги мавзулар, жумладан, ташқи сиёсат ва минтақавий ҳамкорлик, савдо-иқтисодий ва сармоявий соҳалардаги алоқаларни мустаҳкамлаш, минтақавий транспорт тармоқларини ривожлантириш орқали транспорт коммуникациялари соҳасида ҳамкорликни янада кучайтириш масалалари юзасидан сўз юритдилар.
Туркия – Озарбайжон – Ўзбекистон ташқи ишлар, савдо/иқтисодиёт ва транспорт вазирларининг 2-уч томонлама учрашувининг якуний ҳужжати бўлган Анқара декларацияси қабул қилинди ва имзоланди.
Мазкур декларацияда транспорт ва минтақавий алоқалар соҳасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлашга қаратилган комплекс чора-тадбирлар режаси белгиланган.

Состоялось второе заседание в рамках формата диалога "Узбекистан – Азербайджан – Турция"
Сегодня, 29 января, министр транспорта Республики Узбекистан Илхом Махкамов принял участие во 2-й трехсторонней встрече министров иностранных дел, экономики/торговли и транспорта Турции – Азербайджана – Узбекистана, прошедшей в городе Анкаре Турецкой Республики.
На встрече министры обсудили темы повестки дня, в том числе вопросы внешней политики и регионального сотрудничества, укрепления связей в торгово-экономической и инвестиционной сферах, дальнейшего укрепления сотрудничества в сфере транспортных коммуникаций путем развития региональных транспортных сетей.
Принята и подписана Анкаринская декларация, являющаяся итоговым документом 2-й трехсторонней встречи министров иностранных дел, торговли/экономики и транспорта Турции - Азербайджана - Узбекистана.
В данной декларации определен план комплексных мер, направленных на укрепление сотрудничества в области транспорта и региональных связей.