Ўзбекистон, Афғонистон ва Эрон транспорт соҳасидаги ҳамкорлик истиқболлари муҳокама қилинди
Жорий йилнинг 22 июль куни видеоконференц алоқа шаклида Ўзбекистон Республикаси, Афғонистон Ислом Республикаси ва Эрон Ислом Республикаси вакиллари иштирокида транспорт соҳасидаги алоқаларни ривожлантириш, учла томон учун бирдек манфаатли бўлган истиқболли лойиҳаларни рўёбга чиқариш масалаларига бағишланган учрашув бўлиб ўтди. Йиғилишда Ўзбекистон томонига Транспорт вазири Элёр Ғаниев, Афғонистон томонига мамлакат транспорт вазири Ямо Шамс, Эрон томонига эса мамлкатнинг йўл ва шаҳарсозликни ривожлантириш вазири Муҳаммад Исломи раҳбарлик қилди.
Онлайн мулоқот шаклида ташкил этилган учрашувда Ўзбекстон Республикаси Транспорт вазири Элёр Ғаниев бугун дунёда кузатилаётган коронавирус пандемияси сабаб давлатлар ўртасидаги иқтисодий алоқалар жиддий равишда мураккаблашиб бораётганини, мазкур вазиятда мамлкатларимиз ўртасида транспорт соҳасидаги ҳамкорлик алоқаларни янада фаоллаштириш ва мавжуд муаммоларни бартараф этиш юзасидан қўшма қарорлар қабул қилиш зарурлигини даврнинг ўзи тақазо этаётганини алоҳида қайд этиб ўтди.
Таъкидлаш жоизки, бошқа давлатлар ўртасидаги юк ташиш ҳажми пасайиши кузатилаётган бир даврда Афғонистон йўналишида юк ташувлар ҳажми умумий динамикаси барқарор ўсиш суръатларини намоён этмоқда. Жумладан жорий йилнинг январь-июнь ойлари давомида темир йўл транспорти орқали Афғонистондан ва Афғонистонга юк ташувлари ҳажми 2,5 млн.тоннани ташкил этди. Бу 2019 йилнинг мос даврига нисбатан 50,6 % ўсишга эришилганини англатади. Айнан шунинг учун ҳам халқаро ҳамжамият Афғонистон ҳудудида амалга оширилаётган транспорт коридорларини ривожлантириш билан боғлиқ инфратузилма лойиҳаларига катта қизиқиш билдирмоқда. Айни шу жиҳатлардан келиб чиққан ҳолда учрашувда трансафғон темир йўлининг қурилиш масаласи ҳамда “Шимол-Жануб” транспорт коридори доирасида Эроннинг «Чохбохор» порти имкониятларидан унумли фойдаланиш масалалари атрофлича муҳокама қилинди.
Шунингдек, учрашувда томонларнинг транзит потенциалини янада ривожлантиришда мавжуд қатор муаммолар хусусан, тариф масалалари, юк ташувлар хавфсизлигини таъминлашга қаратилган TIR тизимидан тўлиқ фойдаланиш, истиқболда электрон TIR тизимини жорий этиш ва давлатлар чегараларидаги божхона инфратузилмаларини яхшилаш каби масалаларни ҳамкорликда ҳал этиш чораларини кўриш бўйича фикр алмашилди.
Томонлар мавжуд муаммоларни ҳал этиш, давлатлар ўртасида юк ташиш ва транзит қилиш учун қулай шарт-шароитларни яратиш масалаларини тартибга солувчи янгиланган халқаро ҳужжатни имзолаш зарурлигини алоҳида қайд этиб ўтишди. Шу муносабат билан Эроннинг йўл ва шаҳарсозликни ривожлантириш вазири Муҳаммад Исломи ҳамкорликдаги лойиҳаларни давом эттириш мақсадида давлатлар ўртасида махсус ишчи гуруҳини ташкил этиш ва транспорт соҳасидаги муносабатларни тартибга солувчи янги битм имзолашни таклиф қилди. Томонлар янги ҳужжатни шакллантириш учун уч томонлама экспертлар кенгашини ташкил этишга келишиб олишди.
Музокаралар давомида Ўзбекистон томони Эрон – Афғонистон – Ўзбекистон йўналишида илк автокарвонни ташкил этиш таклифини билдирди. Ушбу автокарвоннинг ташкил этилиши йўналиш бўйлаб юзага келиши мумкин бўлган муаммолар бўйича тасаввурга эга бўлишга ва уларнинг ечими юзасидан аниқ чораларни кўришга имконият яратади. Мазкур таклиф Афғонистон ва Эрон томонидан ҳам маъқулланди. Эрон томони айнан мазкур йўналишда мультемодал транспорт коридорини ташкил этиш давлатлар ўртасидаги савдо-иқтисодий алоқаларнинг янада ривожланишга катта туртки беришини алоҳида қайд этиб ўтди. Муҳаммад Исломи шунингдек, 2021 йилда Эрон томони Чохбохор портидан мамлакатнинг Захедон шаҳригача темир йўл қуриб битказилиши ва ишга туширилишини бу эса ўз навбатида давлатлар ўртасида юк ташувлар ҳажмининг ортишига ҳисса қўшишини таъкидлаб ўтди.
Афғонистон транспорт вазири Ямо Шамс давлатлар ўртасидаги транспорт ва транзит алоқаларини ривожлантиришга ва бу борадаги ҳамкорликни янги босқичга олиб чиқишга қаратилган лойиҳаларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлашга тайёрлиги билдирди. Эрон – Афғонистон – Ўзбекистон йўналишида илк мультемодал автокарвонни ташкил этиш ва бу жараёнда хавфсизлик масалалари Афғонистон ҳукумати томонидан тўлиқ таъминланишини таъкидлаб ўтди.
Учрашув сўнгида томонлар коронавирус пандемияси туфайли бугун вужудга келаётган қийин ва мураккаб вазиятга қарамасдан уч томонлама ҳамкорлик алоқаларини ривожлантириш бўйича ишларни давом эттириш зарурлигини, айнан давлатлар ўртасида транспорт соҳасидаги алоқаларни ривожлантириш учун катта имкониятлар мавжуд эканлигини қайд этишди. Учрашув кўтаринки руҳда якунланди.

Обсуждены перспективы сотрудничества в сфере транспорта между Узбекистаном, Афганистаном и Ираном
22 июля текущего года проведена встреча в виде видеоконференц связи с участием представителей Республики Узбекистан, Исламской Республики Афганистан и Исламской Республики Иран по вопросам развития транспортных связей, реализации перспективных проектов, представляющих взаимный интерес. Узбекскую сторону возглавлял министр транспорта Эльер Ганиев, Афганскую сторону - Министр транспорта Ямо Шамс, а Иранскую - Министр развития дорог и градостроительства Мухаммед Ислами.
В ходе онлайн встречи Министр транспорта Республики Узбекистан Эльер Ганиев отдельно отметил, что нынешняя пандемия коронавируса серьезно осложняет экономические отношения между странами, и в такой ситуации сам период требует дальнейшей активизации сотрудничества между нашими странами в области транспорта и принятия совместных решений для устранения существующих проблем.
Следует отметить, что в то время, когда наблюдается сокращение объема грузовых перевозок между другими странами, общая динамика грузовых перевозок в направлении Афганистана демонстрирует устойчивые темпы роста. В частности, в период с января по июнь месяцев этого года объем железнодорожных грузоперевозок из/в Афганистан составил 2,5 миллиона тонн. Это на 50,6% больше по сравнению с аналогичным периодом 2019 года. Именно поэтому международное сообщество проявляет большой интерес к инфраструктурным проектам, связанным с развитием транспортных коридоров в Афганистане. В этой связи, стороны обсудили вопрос строительства Трансафганской железной дороги и эффективного использования возможностями Иранского порта “Чохбахор” в рамках транспортного коридора “Север-Юг”.
Во время встречи также, обменялись мнениями по совместному решению ряду вопросов, связанных с дальнейшим развитием транзитного потенциала сторон, включая тарифы, полное использование системы TIR грузовых автомобилей для обеспечения безопасности перевозок грузов, внедрение в перспективе электронной системы грузовых автомобилей TIR  и улучшение таможенной инфраструктуры на границе государств.
Стороны подчеркнули необходимость подписания обновленного международного документа, регулирующего решение существующих проблем, создание благоприятных условий для перевозки и транзита товаров между странами. В связи с этим, Министр развития дорог и градостроительства Ирана Мухаммед Ислами предложил создать специальную рабочую группу между странами и подписать новое соглашение, регулирующее отношения в области транспорта для продолжения совместных проектов. Стороны договорились создать трехсторонний экспертный совет для разработки нового документа.
В ходе переговоров, Узбекская сторона предложила создать первый автокараван по маршруту Иран-Афганистан-Узбекистан. Организация этого каравана даст возможность получить представление о возможных проблемах на маршруте и принять конкретные меры для их решения. Это предложение было также одобрено Афганистаном и Ираном.
Иранская сторона отметила, что создание мультимодального транспортного коридора в этом направлении придаст большой импульс дальнейшему развитию торгово-экономических отношений между странами. Мухаммед Ислами также отметил, что в 2021 году Иранская сторона завершит строительство и ввод в эксплуатацию железной дороги от порта Чохбахор до города Захедан, что, в свою очередь, увеличит объем грузовых перевозок между странами.
Министр транспорта Афганистана Ямо Шамс выразил готовность полностью поддержать проекты, направленные на развитие транспортных и транзитных связей между странами и вывод сотрудничества на этом направлении на новый уровень. Он отметил, что создание первого мультимодального автокаравана по маршруту Иран-Афганистан-Узбекистан и вопросы безопасности в этом процессе будут полностью обеспечены афганским правительством.
В завершении встречи стороны отметили необходимость продолжения работы по развитию трехстороннего сотрудничества, несмотря на сложную и затруднительную ситуацию, вызванную пандемией коронавируса, и что существуют большие возможности для развития транспортных отношений между странами.