Ногиронлиги бўлган ёшлар ҳолидан хабар олинди
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг тегишли баёнига мувофиқ шу кунларда мамлакатимизда 3 декабрь – Халқаро ногиронлар кунини кенг нишонлаш мақсадида республикамизда жорий йилнинг 30 ноябридан 30 декабрига қадар меҳр-муруват ойлиги ўтказилмоқда.
Ҳар йили 3 декабрь санасида ногиронлиги бўлган шахслар кунининг нишонланишидан асосий мақсад – сиёсий, ижтимоий, иқтисодий ва маданий ҳаётнинг барча жабҳаларида бундай инсонларнинг ҳуқуқларини тарғиб қилишдан иборатдир. Ушбу байрамга 1992 йилда асос солинган бўлиб, ўшандан буён асосий эътибор омма томонидан ногиронларнинг муаммолари тушунилишига кўмаклашиш ҳамда бундай инсонларнинг шаъни ҳамда ҳуқуқлари қадрланиши ва уларнинг фаровон ҳаёт кечиришлари учун зарур шароитларни таъминлаб беришга қаратиб келинади.
Мазкур сана ҳар йили юртимизда кенг кўламда нишонланиб, бу борадаги эзгу ишларни яна бир бор сараланади. Айниқса, шу куни ҳаста ва беморлар, боқувчисини йўқотган, ёлғиз кишилар каби меҳрга муҳтожлар ҳолидан хабар олинади.
Ушбу сана муносабати билан Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги Тошкент вилояти транспорт бошқармаси ходимлари ҳамда Тошкент вилояти Нурафшон шаҳар халқ таълими бўлими мудири ва мактаб раҳбарлари бошчилигида уй шароитида таълим олувчи 18 нафар ўқувчилар ҳолидан хабар олинди. Уларга эсдалик совғалари улашилди.

Никто не останется без любви и внимания
Согласно соответствующему протоколу Кабинета Министров Республики Узбекистан в эти дни в целях широкого празднования в нашей стране Международного дня инвалидов с 30 ноября по 30 декабря текущего года проводится месячник заботы.
Основной целью ежегодного Дня инвалидов 3 декабря является продвижение прав этих людей во всех сферах политической, социальной, экономической и культурной жизни. Основанный в 1992 году, фестиваль с тех пор был нацелен на оказание помощи людям с ограниченными возможностями в понимании и рассмотрении достоинства и прав этих людей и обеспечении необходимых условий для их благополучия.
Этот день широко отмечается в нашей стране каждый год, и добрые дела в этом отношении вновь отбираются. Это особенно актуально, когда нужно лечить больных и одиноких.
По этому случаю 18 учеников обучающихся на дому, были навещены во главе с сотрудниками Ташкентского областного управления транспорта и начальником управления народного образования и руководителями школ города Нурафшан Ташкентской области. Им подарили сувениры.