Навоий – Бухоро йўналишида “Афросиёб” поездларининг ҳаракатланиши учун қўшимча йўл қурилмоқда
“Ўзбекистон темир йўллари” акциядорлик жамияти томонидан Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 9 январдаги “Ўзбекистон Республикасининг 2020-2022 йилларга мўлжалланган Инвестиция дастурини амалга ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарорига мувофиқ “Навоий – Бухоро участкасида электрлаштирилган иккинчи юқори тезликдаги темир йўл қурилиши” лойиҳаси амалга оширилмоқда.
Таъкидлаш лозимки, бугунги кунда Тошкент – Самарқанд, Тошкент – Қарши ҳамда Тошкент – Бухоро йўналишида юқори тезликда ҳаракатланадиган “Афросиёб” поездларининг мунтазам қатнови амалга оширилади. “Тошкент – Самарқанд – Мароқанд” участкаси 2 йўналишли пўлат излардан ташкил топган бўлса, Навоий – Бухоро йўналиши бир изли темир йўл участкасидан иборат.
Шу боис Ўзбекистон темирйўлчилари томонидан бир изли “Навоий – Бухоро” участкасида 2-йўналиш учун темир йўлни бунёд этилиши натижасида тезюрар ҳамда юқори тезликда ҳаракатланадиган поездлар қатновини қулай, хавфсиз ва ишончли бўлишига замин яратади. Энг муҳими йўловчи поездлар қатнови вақтини янада қисқартиришга эришилади.
“Навоий – Бухоро” участкасининг 2-йўналиши узунлиги 92,3 километрдан иборат бўлиб, “Ўзбекистон темир йўллари” акциядорлик жамиятининг ўз маблағлари ҳисобига барпо этилмоқда. Белгиланган лойиҳага кўра ушбу участкада 3 та разъезд, 1 та темир йўл ўтказгичини қуриш, 12 та темир-бетон кўприк, 49 та сунъий иншоот қурилиши ҳамда 3 та техник хизмат кўрсатиш биносини қуриш кўзда тутилган.
Бугунги кун ҳолатига кўра “Навоий – Бухоро” участкасида ер ишлари бўйича умумий 92,3 километрдаги жами 2107,2 минг м3 тупроқ кўтарма ишларидан 1562 минг м3 тупроқ кўтарма ишлари амалга оширилиб, қолган 545,2 минг м3 тупроқ кўтарма ишларида қурилиш жараёни давом этмоқда. Мазкур темир йўл участкасида 47 та сунъий иншоот қурилиб, яна 2 тасида ишлар давом эттирилмоқда.
“1-сонли Энергомонтаж поезди ” унитар корхонаси мутахассислари томонидан 10 кВ ли электр таъминот ҳаво линиясини кўчиришда СВ110-3, 5 1605та темир-бетон таянчлар ўрнатилди, 60 километр симлар тортилди. 3 та қўриқланадиган темир йўл кесишмасида “Бухоро минтақавий темир йўл узели” унитар корхонаси ходимлари томонидан қурилиш монтаж ишлари олиб борилмоқда. Янги қурилаётган темир йўл линиясида 55,6 километр тупроқ кўтарма ишлари тугатилди. 47 километрга қум шағал тўшамаси ётқизилди.
Айни пайтда лойиҳадаги 5 та темир-бетон кўпригини қуриш учун пойдевор тайёрлаш ишлари бажарилмоқда. “Қуйимозор – Разъезд-40” оралиғида эса 2 километр темир йўл излари ётқизилди. Бунинг учун қурилиш объектларида юздан ортиқ замонавий техникалардан унумли фойдаланилмоқда.
Таъкидлаш лозимки, ушбу лойиҳа ҳаётга татбиқ этилгач, эксплуатацион харажатларни камайтиришга эришилади. Ҳаракат тезлигини ошириш ҳисобига истеъмолчиларга хизмат кўрсатиш сифатини юксалтириш имконияти яратилади. Янги темир йўл участкасини қуриш орқали ўтказувчанлик қобилиятини кўтариш, янги иш жойларини ташкил қилиш, юк вагонлари айланмасини ортиши ҳисобига ҳаракат таркибига бўлган талабни қисқартириш, лойиҳа ҳудуди экологик муҳитини яхшилаш, замонавий коммуникация тизимини ва ресурс тежаш технологияларини ривожланишини таъминлашга муваффақ бўлинади.

О процессе строительства дополнительной железнодорожной линии для высокоскоростных поездов «Афросиёб» на участке Навои – Бухара
17.06.2021 10307 Yangiliklar
Акционерным обществом «Узбекистон темир йуллари» в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан №ПП-4563 от 9 января 2020 года «О мерах по реализации инвестиционной программы Республики Узбекистан на 2020-2022 годы» реализуется проект «Строительство второй электрифицированной высокоскоростной железной дороги на участке Навои – Бухара».
В связи с этим строительство дополнительной железной дороги на участке «Навои – Бухара», имеющем 1 путь, создадут предпосылки для комфортного, безопасного и надежного движения скоростных и высокоскоростных поездов. Самое главное, что будет достигнуто дальнейшее сокращение времени движения пассажирских поездов.
Линия 2 участка «Навои – Бухара» протяженностью 92,3 километра строится за счет собственных средств акционерного общества «Узбекистон темир йуллари». Согласно утвержденному проекту на данном участке предусмотрено строительство 3 разъездов, 1 железнодорожного путепровода, 12 железобетонных мостов, 49 искусственных сооружений и 3 здания технического обслуживания.
На сегодняшний день на железнодорожном участке Навои – Бухара в общей сложности из 2107,2 тыс. м3 выполнено грунтовых работ на 1562 тыс. м3. Завершено строительство в общей сложности 47 искусственных сооружений. На данный момент продолжается строительство еще 2 искусственных сооружений.
Специалистами унитарного предприятия «Энергомонтажный поезд-1» при перемещении воздушной линии электропередачи напряжением в 10 кВ СВ110-3,5 смонтировано 1605 железобетонных опор, проложено 60 километров проводов. На 3 охраняемых железнодорожных переездах сотрудниками унитарного предприятия «Бухарский региональный железнодорожный узел» ведутся строительно-монтажные работы.
В настоящий момент на строящейся железнодорожной линии завершено 55,6 км грунтовых работ и уложено 47 км песка и гравия. Также в настоящее время ведутся работы по подготовке фундамента под строительство 5 железобетонных мостов согласно проекту. Кроме того, на перегоне «Куйи мозор» – «Разъезд-40» на 2 километра проложили железнодорожные рельсы. Для осуществления данных работ используется около ста различной строительной техники.
Следует подчеркнуть, что вся созидательная работа, проводимая по инициативе АО «Узбекистон темир йуллари», направлена   на упрощенную транспортную инфраструктуру для населения, а также централизацию отдаленных регионов страны. В то же время, проводимые работы нацелены и на дальнейшее развитие туристического потенциала.
Стоит отметить, что на данный момент осуществляется регулярное движение высокоскоростных поездов «Афросиёб» по направлениям Ташкент – Самарканд, Ташкент – Карши и Ташкент – Бухара. Участок «Ташкент – Самарканд – Марокканд» состоит из 2-х полосных стальных путей, в то время как направление Навои – Бухара состоит из однопутного железнодорожного участка.