"Муомалага чиқарилаётган ғилдиракли транспорт воситаларининг хавфсизлиги тўғрисида техник регламентни тасдиқлаш ҳақида" қарори лойиҳаси ишлаб чиқилди
25.10.2024 6243 Yangiliklar
Транспорт вазирлиги томонидан Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг "Муомалага чиқарилаётган ғилдиракли транспорт воситаларининг хавфсизлиги тўғрисида техник регламентни тасдиқлаш ҳақида" қарори лойиҳаси ишлаб чиқилди.
Лойиҳанинг мақсади - инсон ҳаёти ва соғлиғини, жисмоний ва юридик шахслар, давлатнинг мол-мулкини ҳимоялаш, атроф муҳит, ўсимликлар ва жониворлар ҳаёти ёки соғлиғини муҳофаза қилиш, шунингдек, харидорлар ва истеъмолчиларни (фойдаланувчиларни) уларнинг фаолияти давомида вазифаси ва хавфсизлигига нисбатан адашишига олиб келувчи ҳаракатлардан огоҳлантириш мақсадида, ғилдиракли транспорт воситаларини ишлаб чиқаришда, таъмирлаш ва фойдаланиш жараёнлари учун минимал керакли хавфсизликка бўлган ягона мажбурий талабларни белгилашдан иборат.
Лойиҳада ғилдиракли транспорт воситаларини ишлаб чиқаришда уларга қўйиладиган техник талаблар, уларни синовдан ўтказиш ва мазкур умумий техник регламентга мувофиқлигини баҳолаш тартиби белгиланган. Регламентни ишлаб чиқишда Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Қоидалари (БМТ Қоидалари) ва Евроосиё Иқтисодий иттифоқининг умумий техник регламенти талаблари қўлланилган.
Регламентда ғилдиракли транспорт воситалари ва уларнинг қисмларига, уларнинг ҳаракат хавфсизлигига, актив хавфсизлигига, пассив хавфсизлигига, экологик хавфсизлигига БМТ Қоидаларида белгиланган талаблар киритилган.

Разработан проект постановления «Об утверждении технического регламента о безопасности колёсных транспортных средств, выпускаемых в обращение»
25.10.2024 6168 Yangiliklar
Министерством транспорта разработан проект постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан «Об утверждении технического регламента о безопасности колесных транспортных средств, выпускаемых в обращение».
Цель проекта заключается в защите жизни и здоровья человека, имущества физических и юридических лиц, а также государства, охране окружающей среды, жизни или здоровья растений и животных, предупреждении покупателей и потребителей (пользователей) о действиях, которые могут привести к заблуждению относительно их функций и безопасности при осуществлении их деятельности, установлении единых обязательных требований к минимально необходимой безопасности процессов при производстве, ремонте и эксплуатации колесных транспортных средств.
Проектом определены технические требования, предъявляемые к колесным транспортным средствам при их производстве, порядок их испытаний и оценки соответствия настоящему техническому регламенту. При разработке регламента применены требования Правил Организации Объединенных Наций (правила ООН) и общего технического регламента Евразийского экономического союза.