Мултимодал йўналиш: Биринчи юк поезди Ўзбекистон орқали Грузияга етиб борди
Қирғизистон Республикасидан биринчи юк поезди 21. 01. 2020 йил Қорасув (Қирғизистон) шаҳардан Батуми (Грузия) шаҳрига жўнаб кетди. Мултимодал транзит йўлаги орқали жўнатилган 49 систернадан (мазут) иборат таркиб Ўзбекистон ҳудудидан режалаштирилган 36 соат ўрнига 33 соатда йўл босиб ўтди.
Мазкур лойиҳа, яъни Ўзбекистон орқали юкларни жўнатишни амалга ошириш муваффақиятли амалга оширилди ва бугунги кунгача таркибида яна 48 та мазут ортилган систернали юк поезди Қорасувдан Батумига жўнаб кетди. Ушбу транзит мултимодал йўлагидан навбатдаги юк жўнатиш учун тайёргарлик кўрилмоқда.
Эслатиб ўтамиз, Тошкентда 2019 йил 19-20 декабр кунлари беш мамлакат – Озарбайжон, Грузия, Қирғизистон, Туркманистон ва Ўзбекистон темир йўллари раҳбарларининг биринчи учрашуви бўлиб ўтди. Учрашув доирасида иштирокчилар "Осиё-тинч океани мамлакатлари – Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон – Туркманистон – Озарбайжон – Грузия – Европа" халқаро мултимодал маршрутини ривожлантириш бўйича мазкур тадбирнинг аҳамияти, контейнер пойездларини жадаллик билан ўтказиш ва ягона тарифларни қўллаш бўйича ягона ёндашувларни ишлаб чиқиш билан келишдилар, бу эса нафақат Марказий Осиё ва Кавказ давлатлари ўртасида, балки Ёвропа ва Осиё қитъасининг бошқа давлатлари билан савдо ҳажмини сезиларли даражада ошириш имконини беради.

Мультимодальный маршрут: Первый поезд с грузом прибыл в Грузию через Узбекистан
Сформированный в Республике Кыргызстан первый грузовой поезд 21.01.2020 года выехал из города Карасу (Кыргызыстан) в Батуми (Грузия). По мультимодальному коридору транзитом через Узбекистан,Туркменистан и Азербайджан состав из 49 цистерн (мазут) по территории Узбекистана проследовал за 33 часа, вместо запланированных 36.
Реализация пилотной отправки груза через Узбекистан состоялась успешно и до сегодняшнего дня в Батуми из Карасу был отправлен ещё один грузовой поезд в составе которого находилось 48 цистерн (мазут). По данному транзитному мультимодальному коридору готовится к отправке следующая партия груза.
Напомним, в Ташкенте 19-20 декабря 2019 года состоялась первая встреча руководителей железных дорог пяти стран– Азербайджан, Грузия, Кыргызстан, Туркменистан и Узбекистан. В рамках встречи участники согласились с важностью развития международного мультимодального маршрута «Страны АТР – Китай – Кыргызстан – Узбекистан – Туркменистан – Азербайджан – Грузия – Европа» и обратно, с выработкой единых подходов по ускоренному пропуску контейнерных поездов и применении унифицированных тарифов, что позволит существенно увеличить объем торговли не только между странами Центральной Азии и Закавказья, но и с другими государствами Европейского и Азиатского континента.