Метрополитен йўловчиларига эслатма
Аввал хабар берганимиздек, Ўзбекистон Республикаси ҳудудида коронавирус инфексиясининг пайдо бўлиши ва тарқалишини олдини олиш бўйича чора-тадбирлар дастурини тайёрлаш бўйича Республика махсус комиссиясининг қарорига мувофиқ, 2020-йил 15-августдан бошлаб Тошкент метрополитени йўловчиларига ўз эшикларини очади.
Шу билан бирга, метрополитен иши ҳозирги вақтда зарур қоидалар ва меъёрларга риоя этилишини ҳисобга олган ҳолда ташкил этилганлигини эслатиб ўтамиз. Жумладан, йўловчилар метрополитенга кирганида ва йўл давомида санитария талабларига қатъий риоя этишлари зарур:
- Йўловчининг вестибюлда, станция ва поезд вагонларида бўлган вақтида тиббий ниқоб кийиши шарт. Тиббий ниқобсиз йўловчилар метрога кириш тақиқланади;
- Вестибюль ва кассалар яқинида, станцияда, зинапояда, эскалаторларда, шунингдек, метро вагонларида ижтимоий масофани сақлаш зарур. Ушбу қоидаларга риоя қилиш учун мтрополитенда махсус кўрсатма ва белгилар, огоҳлантирувчи стикерлар мавжуд;
- Коронавирус инфекциясининг тарқалишини олдини олиш мақсадида метрополитенга кираверишда дезинфекция туннеллари, ҳароратни ўлчаш асбоблари, шунингдек антисептик диспенсерлар ўрнатилган. Шу муносабат билан ҳар бир йўловчининг тана ҳарорати текширилади (агар тана ҳарорати 370C даража ва ундан юқори бўлса ўша йўловчи метрога киритилмайди. Барча йўловчилар қўлларини антисептик воситаси билан ювилади).
Метрополитен хизматидан фойдаланганда карантин меъёрлари ва белгиланган талабларга оғишмай амал қилинг. Ўзингиз ва атрофдагиларнинг саломатлигини сақлашга бефарқ бўлманг.

Памятка пассажирам метрополитена
Как мы сообщали ранее, в соответствии с решением Республиканской специальной комиссии по подготовке программы мероприятий по предотвращению появления и распространения коронавирусной инфекции на территории Республики Узбекистан начиная с 15 августа 2020 года Ташкентский метрополитен вновь откроет двери для своих пассажиров.
Вместе с тем, напоминаем, что работа метрополитена организована с учётом соблюдения необходимых в настоящее время правил и норм. В частности, в соответствии с санитарными требованиями пассажиры во время нахождения в метрополитене и на всём пути следования обязаны:
- Носить медицинскую маску на протяжении всего того времени, что пассажир пребывает в вестибюле, на станциях и в вагонах поездов. Пассажиры без медицинской маски не будут допускаться в метрополитен;
- Соблюдать социальную дистанцию в вестибюлях, возле касс, на станции, лестницах, эскалаторах, а также в вагонах метро. Для соблюдения этих правил в мтрополитене повсеместно размещены специальные направляющие разметки и оповещающие стикеры;
- В целях профилактики распространения коронавирусной инфекции, у входа в метрополитен установлены дезинфекционные тоннели, приборы измерения температуры, а также диспенсеры с антисептическим средством. В этой связи, у всех пассажиров, в режиме реального времени, будет производиться замер температуры (пассажиры с температурой 37 градусов и выше до поездки не допускаются. Для всех пассажиров обязательна обработка рук антисептиком).