Метрополитен учун ёш машинистлар тайёрланмоқда
Ҳозирда ўзининг темир йўлларига эга бўлган юридик шахсларнинг темир йўл транспорти ходимлари малакасини ошириш ва уларни қайта тайёрлаш марказида “Метрополитендан фойдаланиш ва ҳаракатни бошқариш” касби бўйича ўқув дастури асосида 47 нафар талаба таҳсил олмоқда.
Ёш машинистлар назарий билимларини якунлаб тез кунларда амалиётни бошлайдилар.
Бугунги кунда “Тошкент метрополитени” ДУК ходимларини малакасини ошириш ҳамда машинистларни тайёрлашни ташкил қилиш бўйича комплекс чора-тадбирлар режасида кўрсатилган вазифаларни белгиланган муддатларда ижросини таъминлаш мақсадида марказ томонидан 2023 йилнинг январь-апрель ойлари оралиғида 771 нафар тингловчи ўқитилди.

Подготовка молодых машинистов для метрополитена
В настоящее время в Центре повышения квалификации и переподготовки работников железнодорожного транспорта юридических лиц, имеющих собственные железные дороги, обучаются 47 студентов по учебной программе специальности “Эксплуатация метрополитена и управление движением”. В скором времени молодые машинисты, завершив теоретические знания, приступят к практике.
Сегодня в целях обеспечения выполнения в установленные сроки задач, указанных в комплексном плане мероприятий по повышению квалификации работников ГУП “Ташкентский метрополитен” и организации подготовки машинистов, в период с января по апрель 2023 года центром были обучены 771 слушателей.