МДҲ Ҳукуматлараро Йўлчилар Кенгаши котибияти раҳбари билан учрашув бўлиб ўтди
21 февраль куни Ўзбекистон Республикаси транспорт вазири Элёр Ғаниев Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлигининг Ҳукуматлараро Йўлчилар Кенгаши котибияти раҳбари Бури Каримов билан учрашув ўтказди.
Учрашувда МДҲ Ҳукуматлараро Йўлчилар Кенгаши котибияти ва МДҲнинг транспорт бўйича мувофиқлаштирувчи кенгаши қўшма йиғилишини ўтказиш шунингдек, жорий йилнинг 24-26 июнь кунлари Россия Федерациясининг Саратов шаҳрида “Автомобиль йўлларини сақлаш ва таъмирлаш учун технология ҳамда ускуналар” мавзусида бўлиб ўтиши режалаштирилаётган халқаро илмий-амалий конференция юзасидан фикр алмашилди.
Мазкур конференцияда МДҲ Ҳукуматлараро Йўлчилар кенгаши фаолияти билан боғлиқ масаллар, халқаро транспорт коридорлари ва МДҲ давлатларининг халқаро автомобиль йўллари ҳолати ва уларни яхшилаш, йўл хўжалиги соҳасидаги муаммолар ечими каби масалалар муҳокама этилиши режалаштирилган.
Учрашувда шунингдек, жорий йилнинг август ойида Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлигининг Ҳукуматлараро Йўлчилар Кенгаши котибияти ва қатор вазирликлар билан ҳамкорликда Эрон, Арманистон, Туркманистон ва Ўзбекистон ҳудуди орқали Халқаро автосаёҳат (автокарвон) ташкил этиш масаласи муҳокама этилди.

Встреча с руководителем секретариата Межправительственного совета дорожников (МСД) СНГ
Министр транспорта Республики Узбекистан Эльер Ганиев встретился сегодня с руководителем секретариата Межправительственного совета дорожников (МСД) СНГ Бури Каримовым.
В ходе встречи обсуждались вопросы проведения совместного заседание секретариата Межправительственного совета дорожников (МСД) СНГ и Координационного транспортного совещания государств - участников СНГ, а также вопросы организации Международной научно-практической конференции по технологиям и оборудованию для обслуживания и ремонта автомобильных дорог 24-26 июня в городе Саратов, Россия.
Ожидается, что на конференции будут обсуждаться вопросы, связанные с деятельностью Межправительственного совета дорожников (МСД) СНГ, международных транспортных коридоров, улучшения международных автомобильных дорог в странах СНГ, а также другие вопросы, связанные с дорожной отраслью.
На встрече также обсуждался вопрос о создании "международного каравана" (автомобильного туризма) 9-22 августа текущего года через территории Ирана, Армении, Туркменистана и Узбекистана в сотрудничестве с Секретариатом Межправительственного совета дорожников (МСД) СНГ и рядом министерств.