15.12.2022 7632 Yangiliklar
Бугун, Транспорт вазирлиги раҳбарияти ҳамдаЎзбекистон темир йўллариАЖ, “Uzbekistan airways” АЖ, “Uzbekistan airports” АЖ ва Автомобиль йўллари қўмитаси мутасаддилари иштирокида мамлакатимизнинг хорижий давлатлардаги элчилари билан учрашув ташкил этилди.
Мамлакатимиз транспорт салоҳиятини янада юксалтириш, хорижий ҳамкорлар билан қўшма лойиҳаларни мувафаққиятли амалга ошириш ҳамда юртимиз миллий манфаатларини мустаҳкамлашда хорижий давлатлардаги элчиларимизнинг ўрни ниҳоятда беқиёсдир. Айнан шу нуқтаи назардан мамлакатимизнинг хориждаги дипломатик ваколатоналари раҳбарлари билан ташкил этилган ушбу мулоқот барча учун бирдек манфаатли бўлди.
Транспорт вазири ўринбосари Жасурбек Чориев сўнгги йилларда мамлакатимизда транспорт ва йўл хўжалиги соҳасини ривожлантириш йўналишида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотларга тўхталиб ўтди. Ушбу жараёнларда мамлакатимизнинг хорижий давлатлардаги элчиларининг ўрни катта эканлиги алоҳида қайд этилди.
Учрашувда Транспорт ва логистика муаммоларини ўрганиш маркази, “Ўзбекистон темир йўллари” АЖ, “Uzbekistan airways” АЖ, “Uzbekistan airports” АЖ мутасаддилари мамлакатимиз транспорт тизими ва йўл инфратузилмасини ривожлантириш, юртимиз транзит салоҳиятини ошириш, транспорт коридорларини ривожлантириш ва диверсификация қилиш, ушбу йўналишда мавжуд имкониятлардан самарали фойдаланиш билан боғлиқ масалалар юзасидан тақдимотлар ўтказди ҳамда келгусидаги режалар ҳақида батафсил маълумот берди.
Шундан сўнг мамлакатимизнинг хорижий давлатлардаги элчилари ўзларини қизиқтирган масалалар юзасидан соҳа мутасадилари билан фикр алмашди.

Встреча с послами нашей страны в зарубежных странах
Сегодня, с участием руководства Министерства транспорта и должностных лиц АО “Узбекистон темир йуллари”, АО “Uzbekistan airways”, АО “Uzbekistan airports” и Комитета автомобильных дорог была организована встреча с послами нашей страны в зарубежных странах.
Роль наших послов в зарубежных странах в дальнейшем повышении транспортного потенциала нашей страны, успешной реализации совместных проектов с зарубежными партнерами и укреплении национальных интересов нашей страны неоценима. Именно с этой точки зрения этот диалог, организованный с руководителями дипломатических представительств нашей страны за рубежом, был одинаково интересен всем.
Заместитель министра транспорта Жасурбек Чориев остановился на масштабных реформах, проводимых в последние годы в нашей стране в направлении развития сферы транспорта и дорожного хозяйства. Отдельно отмечена большая роль послов нашей страны в зарубежных странах в этих процессах.
На встрече представители Центра изучения проблем транспорта и логистики, АО “Узбекистон темир йуллари”, АО “Uzbekistan Airways”, АО “Uzbekistan Airports” провели презентации по вопросам, связанным с развитием транспортной системы и дорожной инфраструктуры страны, наращиванием транзитного потенциала страны, развитием и диверсификацией транспортных коридоров, эффективным использованием имеющихся возможностей в данном направлении, а также были подробно описаны дальнейшие планы.
После этого послы нашей страны в зарубежных странах обменялись мнениями с представителями сферы по интересующим их вопросам.