Коррупция – жамият ва тараққиёт кушандаси
Жамиятда фуқароларнинг ҳуқуқий онгини ва дунёқарашини ўзгартириш орқали коррупцияга қарши курашишда ижобий натижаларга эришиш мумкин.
Зеро, коррупция шунчаки жиноят ёки ҳуқуқбузарлик эмас, балки маънавий бузилиш ҳолати ҳамдир. Ушбу иллат фуқаронинг давлат вакили билан маъмурий муносабатлари маъно-моҳиятини ўзгартириб, жамият учун ҳам, давлат учун ҳам салбий оқибатларга сабаб бўлади.
Давлат органлари, жамоат ташкилотлари ва фуқароларнинг биргаликдаги саъй-ҳаракатлари билангина ушбу умуминсоний иллатга қарши курашда кутилган натижага эришиш мумкин.
Айни шу жиҳатларни инобатга олган ҳолда Самарқанд ва Жиззах вилояти транспорт бошқармаларида коррупцияга қарши курашиш ва унга шароит яратиб берувчи омилларни бартараф этиш юзасидан навбатдаги профилактик тадбирлар ўтказилди.
Транспорт вазирлиги ҳамда Транспорт назорати инспекцияси коррупцияга қарши курашиш бўлими билан ҳамкорликда ўтказилган тадбирларда маърузачилар сўнги йилларда мамлакатимизда коррупцияга қарши курашишнинг ҳуқуқий ва институционал базасини такомиллаштириш, давлат органларининг очиқлиги ва ошкоралигини таъминланиш борасида амалга оширилган ислоҳотларга алоҳида тўхталиб ўтди.

Коррупция - враг общества и развития
Путем изменения правового сознания и мировоззрения граждан в обществе можно добиться положительных результатов в борьбе с коррупцией.
Ведь коррупция - это не просто преступление или правонарушение, а состояние морального разложения. Данная патология изменяет сущность административных отношений гражданина с представителем государства, вызывая негативные последствия как для общества, так и для государства.
Только совместными усилиями государственных органов, общественных организаций и граждан можно добиться ожидаемых результатов в борьбе с этим общечеловеческим заболеванием.
С учетом этих аспектов в транспортных управлениях Самаркандской и Джизакской областей проведены очередные профилактические мероприятия по противодействию коррупции и устранению факторов, создающих для нее условия.
В мероприятиях, проведенных Министерством транспорта совместно с отделом по противодействию коррупции Инспекции транспортного контроля, докладчики особо остановились на реформах, проведенных в последние годы в нашей стране по совершенствованию правовой и институциональной базы противодействия коррупции, обеспечению открытости и прозрачности государственных органов.