Корея транспорт институти вакиллари билан учрашув бўлиб ўтди
Учрашувда Транспорт вазирлиги мутахассислари, шунингдек, Тошкент шаҳар транспорт бошқармаси, Тошкент шаҳар транспорт тизимини комплекс ривожлантириш лойиҳа офиси, Транспорт ва логистикани ривожлантириш муаммоларини ўрганиш маркази мутасаддилари Корея транспорт институти (“KOTI”) ва “DMEC”, “Yooshin Engineering Corp”, “Moon Engineering Co., Ltd” компанияси раҳабарлари ўзаро ҳамкорликда амалга оширилиши режалаштирилган грант лойиҳаси юзасидан тегишли масалаларни муҳокама этишди.
Жанубий Кореянинг 2 млн АҚШ доллари миқдоридаги грант маблағлари ҳисобидан Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлиги “KOTI” консорциуми билан ҳамкорликда “2022–2024 йилларга мўлжалланган Тошкент шаҳрида ақлли шаҳар транспорт тизимини яратиш бўйича бош режа” лойиҳасини ишлаб чиқишни амалга оширади.
Лойиҳанинг мақсади Тошкент шаҳрида иқтисодий фаолликни рағбатлантиришга йўналтирилган оптимал транспорт тизимини яратиш, жамоат транспорт тизимига алоҳида эътибор қаратган ҳолда шаҳар транспорт тармоғини ривожлантиришнинг ўрта ва узоқ муддатли режаларини тайёрлашдан иборатдир.

Состоялась встреча с представителями корейского института транспорта
На встрече присутствовали специалисты министерства транспорта, а также представители управления транспорта города Ташкента, проектного офиса комплексного развития транспортной системы города Ташкента, Центра изучения проблем развития транспорта и логистики Корейского института транспорта (“KOTI”) и руководители компаниикомпаний “DMEC”, “Yooshin Engineering Corp”, “Moon Engineering Co.Ltd " обсудили вопросы, связанные с грантовым проектом, который планируется реализовать в сотрудничестве.
За счет грантовых средств Южной Кореи в размере 2 млн долларов США министерство транспорта Республики Узбекистан совместно с консорциумом “KOTI” осуществит разработку проекта “генерального плана по созданию в городе Ташкенте транспортной системы умного города на 2022-2024 годы”.
Целью проекта является создание оптимальной транспортной системы, направленной на стимулирование экономической активности в городе Ташкенте, подготовка среднесрочных и долгосрочных планов развития транспортной сети города с особым упором на систему общественного транспорта.