Конституция – эркин ва фаровон ҳаёт гарови
Айни кунларда юртимиз бўйлаб Конституциямиз қабул қилинганининг 32 йиллиги катта тантана билан нишонланмоқда. Жумладан, давлатимиз раҳбарининг “Ўзбекистон Республикаси Конституцияси куни байрамига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш тўғрисида”ги фармони асосида Транспорт вазирлиги ҳамда унинг тизим ташкилотларида “Конституция – эркин ва фаровон ҳаёт гарови!” бош ғоясини ўзида мужассам этган маънавий-маърифий тадбирлар бўлиб ўтмоқда.
Ушбу муҳим сана муносабати билан вазирлик марказий аппарати ходимлари иштирокида ўтказилган тадбирда янги таҳрирдаги Конституциянинг маъно-мазмуни, “Ўзбекистон – 2030” стратегиясининг асосий устувор йўналишлари доирасида белгиланган туб ислоҳотларнинг Бош Қомусимиз моҳиятига ҳамоҳанглиги, сўнгги йилларда иқтисодий, ижтимоий, маданий-маънавий ҳаётнинг турли соҳаларида амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлар ҳамда бу борада эришилаётган натижаларни мустаҳкамлашда Конституциянинг ўрни беқиёслиги эътироф этилди.
Тошкент давлат юридик университети Давлат ва ҳуқуқ назарияси кафедраси ўқитувчиси Жаҳонгир Қурбонов ҳамда Тошкент давлат транспорт университети Халқаро оммавий ҳуқуқ кафедраси доценти,  юридик фанлар номзоди Мафура Инагамовалар ўз маърузасида янги таҳрирдаги Конституция асосида мамлакатимизда инсон ҳуқуқ ва эркинликлари соҳасида мутлақо янги босқичга ўтилганлиги, халқ давлат идораларига эмас, балки давлат идоралари халқимизга хизмат қилаётганлиги, мулкий ҳуқуқларнинг ишончли ҳимояси таъминланаётганлиги ва барча соҳаларда фуқаролар манфаати қонун муҳофазасида эканлигини алоҳида таъкидлаб ўтишди.

Конституция – залог свободной и благополучной жизни
В эти дни по всей стране с большим торжеством отмечается 32-я годовщина принятия Конституции. В частности, в соответствии с указом главы нашего государства "О подготовке и проведении празднования Дня Конституции Республики Узбекистан" в Министерстве транспорта и его подведомственных организациях проводятся духовно-просветительские мероприятия, воплощающие в себе главную идею "Конституция - залог свободной и благополучной жизни"!
На мероприятии, проведенном в связи с этой знаменательной датой с участием сотрудников центрального аппарата министерства, были отмечены суть и содержание Конституции в новой редакции, созвучие коренных реформ, определенных в рамках основных приоритетных направлений Стратегии "Узбекистан  2030," с сущностью нашего Основного Закона, а также подчеркнута несравнимая роль Конституции в укреплении результатов широкомасштабных реформ, осуществляемых в последние годы в различных сферах экономической, социальной, культурно-духовной жизни.
Преподаватель кафедры теории государства и права Ташкентского государственного юридического университета Жахонгир Курбанов и доцент кафедры международного публичного права Ташкентского государственного транспортного университета, кандидат юридических наук Мафура Инагамова в своем докладе подчеркнули, что в соответствии с Конституцией в новой редакции в нашей стране произошел переход на совершенно новый уровень в области прав и свобод человека, государственные органы служат нашему народу, а не государственным учреждениям., они особо подчеркнули, что обеспечивается надежная защита имущественных прав и что интересы граждан во всех сферах находятся под защитой закона.