Карантин муддати тугаган юртдошларимиз поездда ўз уйларига етказилмоқда
Мамлакатимиз ҳукумати Ўзбекистонда COVID-19 коронавируснинг тарқалишига йўл қўймаслик учун барча зарур чора-тадбирларни амалга ошириб келмоқда. Республикамиз ички ва халқаро йўналишлардаги темир йўл қатновларини вақтинча тўхтатиш ҳам зарур чора-тадбирлардан бири.
Бироқ, темир йўлларда маҳаллий йўловчиларни ташувчи – "Ўзтемирйўлйўловчи" АЖ ўз фаолиятини бир кунга ҳам тўхтатгани йўқ. Маълумки, Ўзбекистонга коронавирус инфекциясининг кириб келиши ва тарқалишининг олдини олиш мақсадида чет элдан қайтиб келган фуқаролар мамлакатимизнинг қатор вилоятларидаги турли тиббиёт муассасаларида карантин остига олинган. Ватандошларимиз карантин ўташ муддати тугаганидан сўнг, махсус ташкил этилган поездларда яшаш жойлари (вилоят, шаҳарлар)га етказилмоқда.
Қатъий дезинфекция қилинган йўловчи вагонларда улар юртимизнинг турли ҳудудларига ҳар куни элтиб қўйилмоқда. Бугунги кунга қадар жами 16 мингдан ортиқ киши махсус поездларда ташилди. Бугун, 4 май куни яна қарийиб 500 кишини ўз манзилларига етказиб қўйиш режалаштирилган.

Из мест пребывания на карантине – домой, на поезде
Правительство нашей страны принимает все необходимые меры для недопущения распространения коронавируса формы COVID-19 в Узбекистане. Временное прекращение пассажироперевозок во внутререспубликанском и межгосударственном железнодорожном сообщении также была в числе принятых необходимых мер.
Однако, отечественный пассажироперевозчик – АО «O’ztemiryo’lyo’lovchi», в эти дни не прекращал работу ни на один день. Как известно, в целях предотвращения проникновения и распространения коронавирусной инфекции COVID-19 в Узбекистан, граждане, вернувшиеся из-за рубежа, были взяты на карантин в различных медицинских учреждениях в ряде областей нашей страны. После окончания срока пребывания на карантине наших соотечественников развозят по местам их жительства (по областям, городам) на специально организованных поездах. Пассажироперевозка осуществляется ежедневно в тщательно продезинфицированых вагонах. Пункты отправки и прибытия – это разные города нашей страны, в том числе и отдалённые регионы. До сегодняшнего дня всего перевезено свыше 16 тысяч человек. Сегодня, 04.05.2020 г. специальными пассажирскими поездами запланировано довезти до мест назначения ещё порядка 500 человек.