Жамоатчилик кенгаши пойтахт жамоат транспортида жорий этилган янги тизим юзасидан аҳоли фикрини ўрганди
16.01.2025 5459 Yangiliklar
Транспорт вазирлиги Жамоатчилик кенгаши аъзолари томонидан пойтахт жамоат транспорти автобусларда 2025 йилнинг 1 январь санасидан эътиборан нақд пулда тўловларни қабул қилиш амалиётининг тўхталиши билан боғлиқ жараёнлар, йўловчилар учун яратилган электрон тўлов усуллари, бир марталик QR-чипталарни сотиб олиш учун мавжуд шароитлар билан танишиш мақсадида жамоатчилик назорати ўтказилди.
Вазирлик Жамоатчилик кенгаши раиси Сайёра Ходжаева ва кенгаш аъзолари йўловчи оқими катта бўлган автобус бекатларида бўлиб, янги тизим юзасидан аҳоли фикри билан яқиндан танишишди. Йўл ҳақи тўловларини электрон шаклда амалга ошириш имкониятлари ўрганиб чиқилди.
Шундан сўнг, Тошкент шаҳар транспорт ва йўл-транспорт инфратузилмасини ривожлантириш бош бошқармаси бошлиғи Миракбар Икрамов билан амалиётга жорий этилган янги тизимнинг аҳамияти, кутилаётган натижалар ва кўрсаткичлар юзасидан фикр алмашилди. Жамоатчилик назорати давомида йўловчиларнинг янги тизимга кўникиб ва мослашиб олиши йўлида тарғибот ва тушунтириш ишларини янада кучайтириш, ҳар бир аҳолининг хабардорлик даражасини ошириш орқали тўлов маданиятини юксалтириш долзарб аҳамият эга эканлиги таъкидлаб ўтилди.
Тошкент шаҳар транспорт ва йўл-транспорт инфратузилмасини ривожлантириш бош бошқармаси бошлиғи Миракбар Икрамов аҳоли томонидан билдирилган, таклифлар ва мурожаатлар, қолаверса, жамоатчилик фаоллари ҳамда ижтимоий тармоқларда билдирилган фикрларни инобатга олган ҳолда йўловчиларга қўшимча қулайликлар яратиш мақсадида бир марталик QR-чипталар сотиб олиш имкониятини берувчи инфокиосклар сонини кўпайтириш бўйича олиб борилаётган ишлар юзасидан батафсил маълумот берди.
Шунингдек, Тошкент шаҳри жамоат транспорти тизимни ривожлантириш мақсадида соҳада олиб борилаётган ислоҳотлар, уларнинг натижаси, тизимда рақамлаштириш жараёнлари, автобус ташувлари хавфсизилигини таъминлаш ҳамда сифат назорати юзасидан ўрнатилган мониторинг ҳамда диспетчерлар иш фаолияти билан танишилди.
Жамоатчилик кенгаши аъзолари автобусларда нақд пулда тўловларни қабул қилиш амалиётининг тўхтатилиши нафақат тушумлар шаффофлиги таъминлаши, қолаверса, йўловчиларга кўрсатилаётган транспорт хизмати сифати ошиши ва энг муҳими ташувларнинг янада хавфсиз бўлишида муҳим қадам эканлигини таъкидлаб ўтишди.

Общественный совет изучил мнение населения о новой системе, введенной в общественном транспорте столицы
16.01.2025 5484 Yangiliklar
Членами Общественного совета Министерства транспорта был проведен общественный контроль с целью ознакомления с процессами, связанными с приостановлением с 1 января 2025 года практики приема наличных платежей в автобусах столицы, электронными способами оплаты, созданными для пассажиров, и существующими условиями для приобретения разовых QR-билетов.
Председатель Общественного совета министерства Сайёра Ходжаева и члены совета посетили автобусные остановки с большим пассажиропотоком и непосредственно ознакомились с мнением населения о новой системе. Были изучены возможности электронной оплаты проезда.
После этого состоялся обмен мнениями с начальником Главного управления транспорта и развития дорожно-транспортной инфраструктуры города Ташкента Миракбаром Икрамовым о значении внедренной на практике новой системы, ожидаемых результатах и показателях. В ходе общественного контроля была подчеркнута актуальность дальнейшего усиления пропагандистской и разъяснительной работы для привыкания и адаптации пассажиров к новой системе, а также повышения культуры оплаты путем увеличения уровня осведомленности каждого жителя.
Начальник Главного управления по развитию транспорта и дорожно-транспортной инфраструктуры города Ташкента Миракбар Икрамов подробно рассказал о проводимой работе по увеличению количества инфокиосов, позволяющих приобрести разовые QR-билеты с целью создания дополнительных удобств для пассажиров с учетом предложений и обращений населения, а также мнений общественных активистов и социальных сетей.
Также были ознакомлены с проводимыми в сфере реформами в целях развития системы общественного транспорта города Ташкента, их результатами, процессами цифровизации в системе, мониторингом и работой диспетчеров, установленных для обеспечения безопасности автобусных перевозок и контроля качества.
Члены Общественного совета отметили, что прекращение практики приема наличных платежей в автобусах обеспечит прозрачность выручки, а также повысит качество транспортных услуг, оказываемых пассажирам, и, самое главное, станет важным шагом в повышении безопасности перевозок.