Иқтисодий ҳамкорлик ташкилотига аъзо мамлакатлар транспорт вазирлари томонидан “Анқара декларацияси” қабул қилинди
03.02.2022 7660 Yangiliklar
Жорий йилнинг 2 февраль куни Иқтисодий ҳамкорлик ташкилотига (ИҲТ) аъзо давлатлар транспорт вазирларининг 11- йиғилиши бўлиб ўтди. Видеоконференция шаклида бўлиб ўтган йиғилиш Туркия раислигида ИҲТ Котибияти билан ҳамкорликда ташкил этилди.
Йиғилишда ИҲТга аъзо давлатлардан ташқари бир қатор халқаро ташкилотлар раҳбарлари ҳам иштирок этишди. Йиғилишда Ўзбекистон делегациясига Транспорт вазири Илҳом Маҳкамов раҳбарлик қилди.
Учрашув давомида иштирокчилар пандемиядан кейинги даврда транзит юк ташувларини енгиллаштириш ва тиклаш имкониятларини муҳокама қилди.
Шунингдек, минтақада юк ташиш барқарорлигини ошириш, жумладан, ИҲТ давлатлари орқали етказиб бериш занжирининг узлуксиз ишлашини таъминлаш бўйича тавсияларни кўриб чиқишди.
ИҲТга аъзо давлатлар транспорт вазирларининг 11- йиғилиши якунлари бўйича “Анқара декларацияси” қабул қилинди.

"Анкаринская декларация" была принята министрами транспорта стран-членов Организации экономического сотрудничества
03.02.2022 7672 Yangiliklar
2 февраля этого года состоялась 11-я встреча министров транспорта государств-членов Организации экономического сотрудничества (ОЭС). Встреча, которая проходила в форме видеоконференции, была организована в сотрудничестве с секретариатом ОЭС под председательством Турции.
Помимо государств - членов ОЭС, также приняли участие главы ряда международных организаций. На встрече делегацию Узбекистана возглавил министр транспорта Ильхом Махкамов.
В ходе встречи участники обсудили возможность облегчения и восстановления транзитных грузоперевозок в постпандемический период. Также были рассмотрели рекомендации по повышению стабильности грузоперевозок в регионе, включая обеспечение непрерывной цепочки поставок через страны ОЭС.
По итогам 11-й встречи министров транспорта государств - членов ОЭС была принята Анкаринская декларация.