InnoTrans-2022: Истиқболли музокаралар ва хушхабарлар
“Ўзбекистон темир йўллари” АЖ расмий делегацияси Берлин шаҳрида ўтаётган “InnoTrans-2022” халқаро кўргазмасида иштирок этиш учун Германияга етиб борди.
Президент Шавкат Мирзиёев раислигида жорий йил 19 сентябрь куни мамлакатимизнинг ички ва ташқи туризм салоҳиятини янада ошириш чора-тадбирлари юзасидан ўтказилган видеоселектор йиғилишида, темир йўл тармоғига оид берилган топшириқларнинг ижросини таъминлаш, хорижлик мутахассислар билан тажриба алмашиш, ишлаб чиқарувчилар билан яқин алоқалар ўрнатиш мақсадида “Ўзбекистон темир йўллари” АЖ бошқарув раиси в.б. Х.Н.Хасилов бошчилигидаги делегация Германиянинг Берлин шаҳрида ўз ишини бошлаган “InnoTrans-2022” Транспорт технологиялари халқаро савдо ярмаркасига ташриф буюрди.
Мазкур нуфузли тадбирда қатнашаётган делегация аъзолари, бугуннинг ўзида Франциянинг «Alstom», Германиянинг «Siemens», Испаниянинг “SAF”, Швейцариянинг «Stadler», Чехиянинг «Skoda», Жанубий Кореянинг «Hyundai» каби дунёнинг етакчи компаниялари билан янги электропоездлар ҳамда замонавий йўловчи вагонларни харид қилиш бўйича қизғин музокаралар олиб боришмоқда.
Учрашувлар натижасига кўра Республиканинг барча вилоятлари орқали тўлақонли темир йўл қатновларини таъминлаш учун 34 та электропоезд, 6 та дизел поезди ҳамда камида 100 та янги замонавий турдаги йўловчи вагонларни харид қилиш мўлжалланган.

InnoTrans-2022: Перспективные переговоры и хорошие вести
Официальная делегация АО «Узбекистон темир йуллари» прибыла в Германию для участия в международной выставке InnoTrans 2022, проходящей в эти дни в Берлине.
На видеоселекторном совещании под председательством Президента Шавката Мирзиёева 19 сентября текущего года, посвященном мерам по дальнейшему повышению потенциала внутреннего и внешнего туризма нашей страны, были озвучены поручения, касающихся железнодорожной сферы. В целях обеспечения исполнения соответствующих поручений, а также обмена опытом с зарубежными специалистами, установления тесных связей с компаниями-производителями, делегация во главе с и.о. председателя правления Х.Н.Хасилова посетила Международную выставку транспортных технологий «InnoTrans 2022».
Члены делегации АО «Узбекистон темир йуллари», участвующие в работе этого престижного мероприятии, сегодня провели переговоры с представителями ведущих мировых компаний, таких как, французский «Alstom», немецкий «Siemens», испанский “SAF”, швейцарский «Stadler», чешский «Skoda», южнокорейский «Hyundai». Обсуждены вопросы закупа новых электропоездов и современных пассажирских вагонов.
По итогам переговоров планируется приобретение 34 электропоезда, 6 дизельных поездов и как минимум 100 новых современных типов пассажирских вагонов для обеспечения наибольшего охвата пассажирских перевозок в железнодорожном сообщении по всем регионам республики.