Хитойдан автобуслар олиб келиш масаласи муҳокама этилди
Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазири Илхом Махкамов Хитой Халқ Республикасининг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Цзян Янь хоним билан учрашди.
ХХРнинг Ўзбекистондаги элчихонаси вакиллари ҳамда Ўзбекистонинг ХХРдаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Фарҳод Арзиев иштирок этган учрашувда томонлар транспорт соҳасидаги ҳамкорлик алоқаларининг долзарб масалаларини муҳокама этишди.
Хусусан, ХХРнинг йирик заводлари томонидан ишлаб чиқарилган автобусларни етказиб бериш бўйича ҳамкорликни йўлга қўйиш масалалари кўриб чиқилди.
Томонлар учрашувда автобуслар сотиб олишни молиялаштириш, етказиб бериш муддатлари ва Хитойдан Ўзбекистонга тезлаштирилган тартибда етказиб бериш бўйича ишларни ташкил этиш масалаларини муҳокама этишди.
Ўз навбатида, Цзян Янь хоним мамлакатимизда жамоат транспортини ривожлантиришга қаратилган ислоҳотларнинг муҳимлигини таъкидлаган ҳолда учрашувда муҳокама этилган масалалар юзасидан ҳар томонлама ёрдам кўрсатишга тайёрлигини билдирди.

Рассмотрены вопросы о поставке автобусов из Китая
Министр транспорта Республики Узбекистан Илхом Махкамов провел встречу с Чрезвычайным и полномочным послом Китайской Народной Республики в Узбекистане госпожой Цзян Янь.
На встрече, в которой приняли участие представители посольства КНР в Узбекистане, Чрезвычайный и полномочный посол Узбекистана в КНР Фархад Арзиев, стороны обсудили актуальные вопросы сотрудничества в сфере транспорта.
В частности, были рассмотрены вопросы налаживания сотрудничества по поставке автобусов, производимых крупными заводами КНР.
Стороны также обсудили вопросы финансирования приобретения автобусов, сроки поставок и организацию работы по ускоренной поставке автобусов из Китая в Узбекистан.
В свою очередь, госпожа Цзян Янь выразила готовность оказать всестороннее содействие в вопросах поднятых на встрече, подчеркнув важность реформ, направленных на развитие общественного транспорта в нашей стране.