Ҳиндистоннинг GMR Group компанияси билан музокаралар бўлиб ўтди
Транспорт вазири ўринбосари Ж.Чориев бошчилигида Ҳиндистоннинг GMR Group компанияси вакиллари билан видеоконференция алоқа шаклида учрашув ўтказилди. Учрашувда авиация соҳасида ҳамкорлик алоқаларини йўлга қўйиш масалалари муҳокама этилди.
Музокаралар давомида GMR вакиллари компания томонидан Ҳиндистон, Туркия ва Филиппинда халқаро аэропортларни қуриш, модернизация қилиш ва бошқарув тизимида амалга оширилган йирик лойиҳалар тақдимотини ўтказди. Мазкур компания “яшил аэропортлар” концепциясини ривожлантиришда шунингдек, аэропортларга инновацион технологияларни (юзни аниқлаш ва таниш технологиялари, мобил телефонлар имкониятларидан унумли фойдаланган ҳолда назорат-ўтказиш пунктларидан йўловчиларни ўтказувчанлик қобилиятини бир-неча баробарга ошириш ва бошқалар) ўрнатишда катта тажрибага эга.
Учрашувда Транспорт вазирлиги томонидан Марказий Осиё логистика хабини ташкил этиш борасида олиб борилаётган ишлар ҳусусида маълумот берилди. Шунингдек, GMR компаниясига вилоятлардаги халқаро аэропортларни давлат-хусусий шериклик шартлари асосида инвесторларга бериш бўйича ўтказиладиган тендерларда иштирок этишга таклиф этилди.

Были проведены переговоры с индийской компанией GMR Group
Под председательством заместителя министра транспорта Ж. Чориева состоялась видеоконференцсвязь с представителями индийской компании GMR Group. На встрече обсуждались вопросы налаживания сотрудничества в области авиации.
В ходе переговоров представители компании GMR презентовали свои основные проекты, реализованные компанией в области строительства, модернизации и управления в международных аэропортах Индии, Турции и на Филиппинах. Компания имеет большой опыт разработки концепции «зеленых аэропортов», а также внедрения инновационных технологий в аэропортах (технологии распознавания лиц и увеличение пропускной способности пассажиров в несколько раз за счет контрольно-пропускных пунктов с эффективным использованием мобильных телефонов и других устройств).
В ходе встречи была предоставлена информация о работе, проводимой Министерством транспорта по созданию логистического хаба в Центральной Азии. Компания GMR также был приглашен для участия в тендерах по передаче международных аэропортов в регионах инвесторам на условиях государственно-частного партнерства.