Ҳиндистон ва Туркияга авиақатновлар учун вақтинчалик чекловлар ўрнатилди
Тегишли ташликотлар таклифини инобатга олган ҳолда мамлакатимизда коронавирус инфекцияси тарқалишини жиловлаш, унга қарши курашиш бўйича олиб борилаётган ишларни мувофиқлаштириш ҳамда ушбу инфекциянинг янги штаммларини юртимизга кириб келишини олдини олиш мақсадида Республика махсус комиссияси қарори билан касалланиш кўрсаткичи юқори бўлган айрим давлатлар билан ўзаро авиақатновларга қуйидаги вақтинчалик чекловлар жорий қилинди:
Истанбул шаҳридан Фарғона, Урганч ва Самарқанд шаҳарларига авиақатновларни 2021 йил 5 майдан 1 июнга қадар тўхтатиш;
Ҳиндистон ва Туркияга сайёҳлар учун мўлжалланган барча чартер қатновларни жорий йил 10 майдан бошлаб эпидемиологик вазият барқарорлашгунга қадар тўхтатиш;
Тошкент-Истанбул йўналишида авиақатновларни вазиятдан келиб чиқиб, жорий йил 10 майдан бошлаб паритет асосида (талабдан келиб чиқиб) камайтиришга қарор қилинди.

Введены временные ограничения на авиарейсы в Индию и Турцию
С учетом предложений соответствующих ведомств, в целях координации проводимой работы по контролю распространения коронавирусной инфекции в нашей стране, а также недопущению проникновения в страну новых штаммов инфекции решением Республиканской специальной комиссии введены следующие временные ограничения на взаимные авиарейсы с некоторыми странами с высоким уровнем заболеваемости:
Прекратить авиасообщение из Стамбула в Фергану, Ургенч и Самарканд с 5 мая по 1 июня 2021 года;
Приостановить все чартерные рейсы в Индию и Турцию, предназначенные для туристов, с 10 мая текущего года до стабилизации эпидемиологической ситуации;
Авиасообщение по маршруту Ташкент-Стамбул решено сократить на паритетной основе (исходя из спроса) с 10 мая текущего года, исходя из сложившейся ситуации.