17.02.2022 7468 Yangiliklar
Бугун, 17 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазири Илҳом Маҳкамов Германия Федератив Республикасининг Фавқулодда ва Мухтор Элчиси Тило Клиннер билан учрашув ўтказди.
Учрашувда мамлакатларимиз ўртасида транспорт ва логистика соҳасидаги алоқаларнинг ҳозирги ҳолати ҳамда уларни янада ривожлантириш истиқболлари муҳокама қилинди.
Транспорт вазири Илҳом Маҳкамов мамлакатимиз логистика соҳасини ривожлантириш мақсадида Германиянинг «DB» концерни ва «DB Schenker» компанияси билан ҳамкорликни йўлга қўйиш юзасидан тегишли ишлар олиб борилаётганлигини маълум қилди.
Шу билан бирга, автомобиль транспортида халқаро юк ташувлари соҳасида ташувчилар учун янада қулай шарт-шароитларни яратиш, халқаро рухсатнома бланкалари квоталарини ошириш масаласини кўриб чиқиш мақсадида Ўзбекистон ва Германия транспорт вазирликлари томонидан халқаро автомобиль ташувлари масалалари бўйича қўшма комиссия йиғилишини  ўтказиш масаласи кўриб чиқилаётганлиги таъкидлаб ўтилди.
Шунингдек, «Uzbekistan Airports» АЖ мутахассисларини ГФРда аэропорт хизматлари соҳасида ўқитиш ва малакасини ошириш юзасидан «Fraport» компанияси билан фаол ҳамкорлик олиб борилаётганлиги қайд этиб ўтилди.
Учрашув давомида томонлар транспорт ва логистика соҳасида Ўзбекистон ва Германия ўртасида ҳамкорликни янада ривожлантириш бўйича улкан салоҳият мавжудлиги ҳамда бу борада барча саъй-ҳаракатларни сафарбар этишга тайёр эканликларини билдирдилар.

Встреча с послом Федеративной Республики Германия
Сегодня, 17 февраля, министр транспорта Республики Узбекистан Илхом Махкамов провел встречу с Чрезвычайным и Полномочным Послом Федеративной Республики Германия Тило Клиннером.
На встрече было обсуждено текущее состояние и перспективы дальнейшего развития транспортных и логистических связей между нашими странами.
Министр транспорта Илхом Махкамов сообщил, что в целях развития логистической отрасли нашей страны ведется соответствующая работа по налаживанию сотрудничества немецким концерном «DB» и компанией «DB Sсhenker».
Вместе с тем, было отмечено, что в целях рассмотрения вопроса создания более благоприятных условий для перевозчиков в сфере международных грузовых перевозок автомобильным транспортом, увеличения квот на бланки международных разрешений министерствами транспорта Узбекистана и Германии рассматривается вопрос о проведении заседания Совместной комиссии по вопросам международных автомобильных перевозок.
Также было отмечено, что АО «Uzbekistan Airports» активно сотрудничает с компанией «Fraport» по обучению и повышению квалификации специалистов в сфере аэропортовых услуг в ФРГ.
В ходе встречи стороны отметили наличие огромного потенциала по дальнейшему развитию сотрудничества между Узбекистаном и Германией в сфере транспорта и логистики и готовность мобилизовать все усилия в этом направлении.