Фуқаролик жамияти институтлари вакиллари билан очиқ мулоқот ўтказилди
Кейинги йилларда мамлакатимизнинг барча соҳаларида демократик ўзгаришлар амалга оширилишида фуқаролик жамияти институтлари ва нодавлат нотижорат ташкилотларининг ижтимоий фаоллигини ошириш, уларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш учун зарур ҳуқуқий база яратилди.
Қолаверса, фуқаролик жамияти институтларини давлат томонидан қўллаб-қувватлашнинг шаффоф ва соғлом рақобат тамойилига асосланган тизимини яратиш, шунингдек, ижтимоий фойдали дастурлар самарадорлигини ошириш учун қўшимча шарт-шароитлар яратиш мақсадида жорий йил 26 августда “Фуқаролик жамияти институтларини давлат томонидан қўллаб-қувватлаш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Президент фармони қабул қилинди.
Мазкур фармонда белгиланган вазифалар ижроси доирасида жорий йилнинг 13 декабрь куни Транспорт вазирлигида фуқаролик жамияти институтлари вакиллари билан очиқ мулоқот ўтказилди. Унда “Юксалиш” умуммиллий ҳаракати, “Тараққиёт стратегияси” маркази, Демократия ва инсон ҳуқуқлари институти – нодавлат нотижорат ташкилот, Ўзбекистон Ногиронлар Ассоциацияси вакиллари ҳамда вазирлик ҳузуридаги Жамоатчилик кенгаши аъзолари қатнашди.
Вазирлик ҳузуридаги Жамоатчилик кенгаши ташаббуси билан ташкил этилган Очиқ мулоқотда 2024 йил давомида мамлакатимиз транспорт ва йўл хўжалиги соҳасини ривожлантириш борасида амалга оширилган ислоҳотлар, бу жараёнда фуқаролик жамияти институтларининг ўрни ва уларнинг бевосита иштирокида амалга оширилган лойиҳалар натижаларига тўхталиб ўтилди. Транспорт вазирлиги мутасаддилари иштирокчиларнинг саволларига жавоб қайтарди, фуқаролик жамияти институти вакилларининг таклиф-мулоҳазалари тингланди.
Очиқ мулоқотда вазирлик Жамоатчилик кенгаши раиси Сайёра Ходжаева мамлакатимизда таъсирчан жамоатчилик назоратини йўлга қўйиш бўйича ташкилий-ҳуқуқий механизмларнинг яратилиши, давлат органлари ва нодавлат ташкилотлари ўртасида ўзаро ишончли ва тенг манфаатли ҳамкорликни мустаҳкамлаш, самарали жамоатчилик бошқарувини йўлга қўйишга хизмат қилаётганини алоҳида таъкидлаб ўтди.

Проведен открытый диалог с представителями институтов гражданского общества
В последние годы в осуществлении демократических преобразований во всех сферах нашей страны создана необходимая правовая база для повышения социальной активности институтов гражданского общества и негосударственных некоммерческих организаций, их всесторонней поддержки.
Кроме того, в целях создания прозрачной и основанной на принципе здоровой конкуренции системы государственной поддержки институтов гражданского общества, а также создания дополнительных условий для повышения эффективности социально-полезных программ 26 августа текущего года принят Указ Президента "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственной поддержки институтов гражданского общества."
В рамках реализации задач, определенных в данном указе, 13 декабря текущего года в Министерстве транспорта состоялся открытый диалог с представителями институтов гражданского общества. В нем приняли участие представители Общенационального движения "Юксалиш," Центра "Стратегия развития," Института демократии и прав человека - негосударственной некоммерческой организации, Ассоциации инвалидов Узбекистана, а также члены Общественного совета при министерстве.
На открытом диалоге, организованном по инициативе Общественного совета при Министерстве, были затронуты реформы, проведенные в нашей стране в области развития сферы транспорта и дорожного хозяйства в течение 2024 года, роль институтов гражданского общества в этом процессе и результаты реализованных проектов с их непосредственным участием. Ответственные лица Министерства транспорта ответили на вопросы участников, заслушаны предложения и замечания представителей института гражданского общества.
В ходе открытого диалога председатель Общественного совета министерства Сайёра Ходжаева особо подчеркнула, что создание организационно-правовых механизмов по налаживанию эффективного общественного контроля в нашей стране служит укреплению доверительного и взаимовыгодного сотрудничества между государственными органами и негосударственными организациями, а также способствует налаживанию эффективного общественного управления.