FlyDubai авиакомпанияси Дубайдан Самарқандга биринчи мунтазам рейсни амалга оширди
Бирлашган Араб Амирликлари “FlyDubai” авиакомпаниясининг “Дубай-Самарқанд” йўналиши бўйича биринчи авиапарвозни амалга оширган самолёти 21 сентябрь куни Самарқанд халқаро аэропортига келиб қўнди. Шу муносабат билан “FlyDubai” авиакомпанияси ва унинг Ўзбекистондаги ҳамкорлари, Транспорт, Туризм ва маданий мерос вазирликлари масъуллари иштирокида матбуот анжумани ўтказилди.
– Бугун мамлакатимизда нафақат пойтахт, балки бошқа шаҳарларда ҳам хорижий авиакомпаниялар билан ҳамкорликда тўғридан-тўғри парвозларни йўлга қўйиш мақсадида бир қатор лойиҳалар амалга оширилмоқда, – дейди Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазири ўринбосари Ж.Чориев. – Жумладан, янгиланган Самарқанд халқаро аэропортининг имкониятларидан фойдаланиш мақсадида хорижий авиакомпаниялар учун чекловлар олиб ташланиб, бешинчи даражадаги ҳаво эркинлиги жорий этилди. Бу мазкур аэропортга рейсларни кўпайтириш орқали сайёҳликни жадал ривожлантиришга катта ёрдам беради.
Куни кеча ўтказилган видеоселектор йиғилишида ҳам давлатимиз раҳбари томонидан бизнинг вазирлигимизга ва бошқа идораларга аниқ топшириқлар берилди. Бирлашган Араб Амирликларининг “FlyDubai” авиакомпанияси жаҳондаги салоҳиятли авиаташувчилардан бири ҳисобланади. Мазкур компания авиапаркининг янгилиги, хизмат кўрсатиш сифати ва даражасининг юқорилиги ва юздан ортиқ йўналишларда парвозларни амалга ошириши у билан ҳамкорлик истиқболларини белгилайди. Шу боис мазкур компания 21 сентябрдан бошлаб Дубай ва Самарқанд шаҳарлари ўртасида мунтазам қатновларни йўлга қўйди.
“FlyDubai” авиакомпаниясининг бош директори Гейт Аль Гейт Дубай – Самарқанд йўналиши БАА ва Ўзбекистонда талаб юқори бўлган муҳим сайёҳлик йўналишларидан бўлишини таъкидлаб, унинг истиқболига ишонишини таъкидлади. Шу сабабли ҳозирча ҳафтада икки марта – чоршанба ва шанба кунлари, октябрь ойининг якунидан эса тўрт марта парвозларни амалга ошириш, келгусида эса ҳар куни қатновни йўлга қўйиш режалаштирилаётганини маълум қилди. Компания раҳбари Ўзбекистон шаҳарлари билан авиақатновлар самарали бўлишини алоҳида қайд этган ҳолда 24 сентябдан Дубай – Наманган йўналишида ҳам парвозлар амалга оширилишини маълум қилди.
Матбуот анжуманида Ўзбекистон Туризм ва маданий мерос вазири ўринбосари Нусратилла Зикриллаев, “Uzbekistan Airports” акциядорлик жамияти бошқаруви раиси Раъно Жўраева, шунингдек, “FlyDubai” авиакомпанияси вакиллари мазкур янги йўналиш юртимизда туризмни ривожлантириш билан бирга Ўзбекистонни Яқин Шарқ мамлакатлари билан боғлаш, шунингдек, дунёнинг турли минтақаларига транзит парвозларни амалга оширишга ёрдам беришини таъкидлади.

FlyDubai Airlines совершила первый регулярный рейс из Дубая в Самарканд
Самолет авиакомпании Объединенных Арабских Эмиратов FlyDubai, совершивший первый авиаперелет по маршруту Дубай-Самарканд, приземлился в международном аэропорту Самарканда 21 сентября. В связи с этим была проведена пресс-конференция с участием авиакомпании FlyDubai и ее партнеров в Узбекистане, должностных лиц министерств транспорта, туризма и культурного наследия.
-Сегодня в нашей стране реализуется ряд проектов, направленных на налаживание прямых рейсов не только в столицу, но и в другие города в сотрудничестве с зарубежными авиакомпаниями, – сказал заместитель министра транспорта Республики Узбекистан Ж.Чориев. В частности, с целью использования возможностей обновленного международного аэропорта Самарканд были сняты ограничения для иностранных авиакомпаний и введен пятый уровень свободы воздуха. Это будет способствовать ускоренному развитию туризма за счет увеличения количества рейсов в данный аэропорт.
На вчерашнем видеоселекторном совещании глава государства также дал конкретные поручения нашему министерству и другим ведомствам. Авиакомпания Объединенных Арабских Эмиратов FlyDubai является одним из потенциальных перевозчиков в мире. Новизна авиапарка данной компании, высокое качество и уровень обслуживания, выполнение полетов по более чем сотне направлений определяют перспективы сотрудничества с ней. Поэтому с 21 сентября компания начала регулярные рейсы между Дубаем и Самаркандом.
Генеральный директор авиакомпании FlyDubai Гейт Аль Гейт отметил, что маршрут Дубай – Самарканд является одним из важных туристических направлений с высоким спросом в ОАЭ и Узбекистане, и выразил уверенность в его перспективах. По этой причине на данный момент планируется выполнять рейсы два раза в неделю – по средам и субботам, а с конца октября-четыре раза, а в дальнейшем-ежедневно. Отметив, что авиасообщение с городами Узбекистана будет эффективным, глава компании сообщил, что с 24 сентября будут выполняться рейсы по маршруту Дубай – Наманган.
На пресс-конференции заместитель министра туризма и культурного наследия Узбекистана Нусратилла Зикриллаев, председатель правления акционерного общества “Uzbekistan Airports” Рауно Джураева, а также представители авиакомпании “FlyDubai” отметили, что данное новое направление наряду с развитием туризма в нашей стране поможет связать Узбекистан со странами Ближнего Востока, а также осуществлять транзитные рейсы в различные регионы мира.