Эстония билан транспорт соҳасидаги ҳамкорликни ривожлантириш имкониятлари кўриб чиқилди
Транспорт вазири ўринбосари Жасурбек Чориев Эстониянинг Ўзбекистондаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Тоомас Тирс бошчилигидаги делегация вакиллари билан учрашди.
Эстония савдо саноат палатаси раҳбари Маргус Ильямров, Сииламяэ портининг тижорат директори Михель Юрико, "Autolink" компанияси темир йўл бўлими бошлиғи Ян Толоконников иштирок этган учрашувда томонлар транспорт соҳасидаги ҳамкорлик алоқаларини ривожлантириш имкониятларини муҳокама этишди.
Эстония томони мамлакатларимиз ўртасидаги савдо иқтисодий муносабатларни мустаҳкамлаш ва янада ривожлантириш мақсадида катта бизнес-миссияси билан юртимизга ташриф буюрганини қайд этиб ўтди.
Хусусан, Эстония мамлакатларимиз ўртасида авиақатновларни йўлга қўйиш, темир йўл транспорти мутахассисларини ўқитиш, логистика хизматлари кўрсатишни рақамлаштириш йўналишида ишлашга катта қизиқиш билдирди.
Шунингдек, Эстония портларидан самарали фойдалашниш орқали юк ташувлар ҳажмини ошириш имкониятлари муҳокама этилди. Хорижий томон портлари вакиллари ўзларининг инфратузилмавий имкониятлари бўйича тақдимотлар ўтказишди.
Учрашувда муҳокама қилинган ҳамкорлик йўналишлари доирасида томонлар келгусида амалга ошириладиган вазифаларни белгилаб олди.

Рассмотрены возможности развития сотрудничества с Эстонией в области транспорта
Заместитель министра транспорта Жасурбек Чориев встретился с представителями делегации во главе с чрезвычайным и полномочным послом Эстонии в Узбекистане Тоомасом Тирсом.
На проведенной встрече с участием главы Торгово-промышленной палаты Эстонии Маргуса Ильямрова, коммерческого директора порта «Сииламяэ» Мишеля Юрико, начальника отдела железнодорожного транспорта компании “Autolink” Яна Толоконникова стороны обсудили возможности развития сотрудничества в транспортной сфере.
Эстонская сторона отметила, что прибыла в нашу страну с большой бизнес-миссией в целях укрепления и дальнейшего развития торгово-экономических отношений между нашими странами.
В частности, эстонская сторона выразила большой интерес к сотрудничеству в части организации авиасообщения между нашими странами, подготовки специалистов железнодорожного транспорта, цифровизации логистических услуг.
Также рассмотрены возможности увеличения объема грузоперевозок за счет эффективного использования портов Эстонии. Представители портов иностранной стороны провели презентацию своих инфраструктурных возможностей.
В рамках направлений сотрудничества, обсужденных на встрече, стороны определили задачи для дальнейшего выполнения.