Эрон билан транспорт ва транзит соҳасидаги ҳамкорлик янги босқичга кўтарилади
Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазири Илҳом Маҳкамов Теҳронда Эрон Ислом Республикасининг Йўл ва шаҳарсозлик вазири ўринбосари Ш.Афандизода билан учрашди.
Учрашув чоғида томонлар транспорт ва транзит соҳаларида ўзаро фойдали ҳамкорликни янада ривожлантириш, юк ташувлари учун қулай шарт-шароитларни яратиш ҳамда янги мультимодал транспорт йўлакларини очиш бўйича қўшма чора-тадбирларни амалга ошириш масалаларини муҳокама қилишди.
Музокаралар давомида Эрон томони Ўзбекистон билан темир йўл ва денгиз портлари орқали юк ташишни рағбатлантириш ҳамда мамлакатнинг шимолий ва жанубий портларида юкларни шакллантириш, сақлаш ва ташиш учун зарур шарт-шароитларни яратишга тайёрлигини маълум қилди.
Учрашув якунида томонлар ҳар икки мамлакатнинг транспорт ва транзит салоҳиятидан фойдаланиш самарадорлигини ошириш мақсадида изчил қўшма ишларни давом эттириш юзасидан қатор келишувларга эришилди.

Сотрудничество с Ираном в области транспорта и транзита выйдет на новый уровень
Министр транспорта Республики Узбекистан Илхом Махкамов встретился в Тегеране с заместителем министра дорог и градостроительства Исламской Республики Иран Ш.Афандизода.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы дальнейшего развития взаимовыгодного сотрудничества в транспортной и транзитной сферах, реализации совместных мер по созданию благоприятных условий для грузовых перевозок и открытию новых мультимодальных транспортных коридоров.
В ходе переговоров, иностранная сторона сообщила о готовности стимулирования грузоперевозок железнодорожным транспортом и морскими портами Ирана, дополнительно информировано о создании благоприятных условий для формирования, хранения и транспортировки грузов в северных и южных портах страны.
В целях дальнейшего повышения эффективности транспортно-транзитного потенциала обеих стран, отмечена необходимость продолжения совместных практических действий согласно достигнутым договоренностям.