Эндиликда ниқобсиз бўлган шахслар жамоат транспорти салонига чиқарилмайди
Санитария-эпидемиологик осойишталик ва жамоат саломатлиги хизмати, Транспорт вазирлиги ва бошқа қатор манфаатдор ташкилотлар таклифига биноан республика махсус комиссияси қарорига кўра йўналишли автобус ҳайдовчилари (кондукторлари) ва метро кузатувчилари ниқобсиз бўлган шахсларни транспорт воситалари салонига чиқармаслик (киритмаслик) чораларини кўриши белгиланди.
Шунингдек, мунтазам равишда микрофон орқали шахсларни масъулиятни ошириш бўйича тушунтириш ишларини олиб борилиши, жамоат транспортларининг охирги бекатида дезинфекция-тозалаш ишларини амалга оширилиши зарурлиги кўзда тутилмоқда.
Темир йўл вокзаллари ва аэропортларда эса санитария-эпидемилогия талабларига амал қилинишини қатъий назоратга олинишини, шу жумладан, дезинфекция ва тозалаш тадбирларини мунтазам равишда йўлга қўйилиши таъминланадиган бўлди.

Пассажиров больше не будут пускать в общественный транспорт без масок
По предложению службы санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здравоохранения, Министерства транспорта и ряда других заинтересованных организаций решением Республиканской специальной комиссии было определено, что водители (кондукторы) маршрутных автобусов и наблюдатели в метро должны принимать меры по недопущению пассажиров без масок в салон транспортных средств.
Также предусматривается проведение разъяснительной работы по повышению ответственности физических лиц на регулярной основе через микрофоны общественных транспортов, дезинфекционную и очистительную работу на последних остановках.
На железнодорожных вокзалах и в аэропортах будет обеспечен строгий контроль за соблюдением санитарно-эпидемиологических требований, в том числе регулярное проведение дезинфекционных и очистительных мероприятий.