Бухорода автобуслар ҳаракати қайта тикланди
Бугун, 22 июндан Бухоро вилоятидаги «сариқ» ва «яшил» тоифасидаги ҳудудларда жамоат транспорти (Дамас ва микроавтобуслардан ташқари шаҳар ва шаҳар атрофи йўналишлари бўйича автобуслар) ҳаракатига рухсат берилди.
Рухсат берилган транспортларга карантин талабларига қатъий риоя этиш белгиланган. Жумладан, автокорхона томонидан транспорт воситасини ҳар бир қатнов олдидан ва охирги бекатда, шунингдек, автошоҳбекатларда тўлиқ дезинфекция қилиш, ҳайдовчиларни тиббий ниқоб ва қўлқоплар билан таъминлаш ҳамда уларнинг мунтазам равишда ўз вақтида алмаштириб бориш чоралари кўрилади. Шунингдек, автобус салонига фақатгина тиббий ниқобдаги йўловчилар киритилади.
Ҳозирда «қизил» тоифадаги ҳудуд ҳисобланган Вобкент, Ғиждувон ва Шофиркон туманлари билан боғлиқ йўналишлар ҳаракатига рухсат берилмайди. Юқоридагилардан келиб чиқиб, вилоятдаги автобусларда йўловчи ташиш билан шуғулланувчи автотранспорт корхоналари раҳбарларидан ушбу талабларга қатъий амал қилган ҳолда фаолиятни олиб боришлари талаб этилади.
Вилоят транспорт бошқармаси ҳамда Давлат санитария-эпидемиология назорат инспекцияси вилоят бошқармаси ходимлари томонидан мазкур талабларга риоя этилиши бўйича доимий назорат тадбирлари ўтказиб борилади. Аниқланган қоидабузарликлар бўйича қонуний жазо чоралари кўрилади.

С 22 июня текущего года В Бухаре возобновляются автобусные сообщения
В «жёлтой» и «зелёной» зонах карантина Бухарской области разрешено движение общественного транспорта (автобусов городских и пригородных сообщений, за исключением автомобилей ДАМАС и микроавтобусов).
В общественном транспорте требуется строгое соблюдение карантинных мер. В частности, полная дезинфекция автотранспортного средства автопарком перед каждой поездкой, на конечной станции, а также на промежуточных остановках. Водители должны носить медицинские маски и перчатки, а также регулярно и своевременно их менять. В салон общественного транспорта допускать только пассажиров в медицинских масках.
Пока в Вобкентском, Гиждуванском и Шафирканском районах, входящих в «красную» зону карантина не разрешается движение общественного транспорта. От руководителей автотранспортных предприятий, занимающихся автобусными перевозками требуется осуществлять свою деятельность в строгом соблюдении вышеуказанных карантинных правил.
Контроль за соблюдением установленных требований карантина осуществляется Ответственными сотрудниками областного Управления транспорта и государственной санитарно-эпидемиологической инспекции. По выявленным правонарушениям будут применяться соответствующие правовые меры наказания.