“Banco Santander” банки транспорт соҳасидаги истиқболли лойиҳаларни молиялаштиришга қизиқиш билдирмоқда
24.01.2023 10598 Yangiliklar
Бугун, 24 январь куни Транспорт вазири ўринбосари Абдусамат Мўминов Испаниянинг “Banco Santander” банкининг Экспорт ва молия масалалари бўйича минтақавий менежери Давид Плаза Гонсалес билан учрашди.
Видеоконференцалоқа шаклида ташкил этилган учрашувда томонлар транспорт ва йўл хўжалиги соҳасидаги истиқболли лойиҳаларни ушбу банкининг имтиёзли кредитларини жалб қилган ҳолда амалга ошириш имкониятларни муҳокама этишди.
Хусусан, Давид Гонсалес темир йўл транспорти соҳасида амалга ошириладиган лойиҳалар, яъни замонавий электропоездларни харид қилиш, республикада жамоaт транспортини ривожлантириш йўналишида автобуслар харид қилиш лойиҳаларига Испания хорижий кредитларини жалб қилиш масаласини ишлаб чиқишга тайёрлигини билдирди.
Учрашув якунида Транспорт вазирлиги Испания томонига дипломатик каналлар орқали республикада узоқ муддатга мўлжалланган транспорт соҳасидаги истиқболли лойиҳалар, шунингдек, давлат-хусусий шериклик асосида амалга ошириладиган лойиҳалар рўйхатини тақдим этишини билдирди.

Банк «Banco Santander» выражает заинтересованность в финансировании перспективных проектов в сфере транспорта
24.01.2023 10605 Yangiliklar
Сегодня, 24 января заместитель министра транспорта Абдусамат Муминов провел встречу с Давидом Плаза Гонсалесом региональным менеджером испанского банка «Banco Santander» по вопросам экспорта и финансов.
На организованной в форме видеоконференцсвязи встрече стороны обсудили возможность реализации перспективных проектов в сфере транспорта и дорожного хозяйства с привлечением льготных кредитов данного банка.
В частности, Д.Гонсалес выразил готовность проработать вопрос привлечения испанских иностранных кредитов для проектов, реализуемых в сфере железнодорожного транспорта, а именно, проекта по закупке современных электропоездов, проекта по приобретению автобусов для развития общественного транспорта в республике.
В завершение встречи Министерство транспорта заявило о предоставлении испанской стороне по дипломатическим каналам списка долгосрочных перспективных проектов в сфере транспорта, а также проектов государственно-частного партнерства.