Байрам муносабати билан транспортнинг барча турларида қўшимча қатновлар бажарилмоқда
Жорий йил 28 июнь – 2 июль кунлари аҳолининг “Қурбон ҳайити” байрамини кўтаринки руҳда ўтказиши ва республика бўйлаб саёҳат қилиши, йўловчиларнинг ўз манзилларига хавфсиз етиб олишини таъминлаш мақсадида Транспорт вазирлиги соҳа ташкилотлари билан ҳамкорликда тегишли чораларни амалга оширмоқда.
Хусусан, ҳаво транспорти йўналишида “Uzbekistan Airways”компанияси томонидан 26 июндан 3 июлга қадар қўшимча рейслар ташкил этиш ҳамда А-320 туридаги 150 ўринли ҳаво кемаларини А-321 туридаги 180 ўринли, В-767 турдаги 246 ўринли бортларни А-330 турдаги 264 ўринли ўринли ҳаво кемаларига алмаштириш орқали авиакомпания томонидан Тошкент-Урганч (17 та), Тошкент-Нукус (15 та), Тошкент-Бухоро (8 та), Тошкент-Самарқанд (6 та), Тошкент-Термиз (5 та), Тошкент-Наманган (2 та), Тошкент-Фарғона (4 та), Тошкент-Қарши (1 та) йўналишларида авиақатновлар амалга оширилиб, ҳар икки томонга бажарилган қатновларда хизмат кўрсатиладиган амалдаги йўловчилар сони жами 12 400 дан 18 200 тага етказилиши белгиланган.
“Silk Avia” авиакомпанияси томонидан Тошкент-Бухоро (5 та), Тошкент-Самарқанд (4 та), Тошкент-Қарши (3 та), Тошкент-Навоий (2 та), Тошкент-Наманган (2 та), Тошкент-Нукус (3 та), Тошкент-Термиз (4 та), Тошкент-Урганч (3 та), Тошкент-Фарғона (3 та), Фарғона-Урганч (1 та), Фарғона-Бухоро (1 та), Бухоро-Урганч (1 та) йўналишларида авиақатновлар амалга оширилиб, ҳар икки томонга амалга ошириладиган рейсларда 4 608 та йўловчига хизмат кўрсатилади.
“Qanot Sharq” авиакомпанияси томонидан Тошкент-Бухоро (1 та), Тошкент-Фарғона (1 та), Тошкент-Самарқанд (1 та) йўналишларида авиақатновлар амалга оширилиб, ҳар икки томонга амалга ошириладиган йўналишларда 1044 та йўловчига хизмат кўрсатилади.
“My Frieghter” (Centrum-Air) авиакомпанияси томонидан Тошкент-Бухоро (1 та), Тошкент-Термиз (1 та), Тошкент-Самарқанд (1 та) йўналишларида авиақатновлар амалга оширилиб, ҳар икки томонга амалга ошириладиган йўналишларда 1080 та йўловчига хизмат кўрсатилади.
Uzbekistan Airwaysавиакомпанияси
27 июнь куни Тошкент – Урганч – Тошкент (2 та),  Тошкент – Нукус – Тошкент(1 та),  Тошкент – Термиз – Тошкент (1 та) йўналишларида қўшимча парвозлар амалга оширилади.
28 июнь куни эса Тошкент – Термиз – Тошкент (1 та),  30 июнь куни эса Тошкент – Урганч – Тошкент (1 та) йўналишида қўшимча қатнов бажарилиши режалаштирилмоқда.
2 июль куни Тошкент – Бухоро – Тошкент (1 та) йўналиши бўйича қўшимча авиақатнов амалга оширилади.
Темир йўл транспорти йўналишида:
26 июнь кунидан 3 июль кунига қадар  Самарқанд – Тошкент – Самарқанд йўналишида “Афросиёб” поезди қатновлари қўшимча 1 тага оширилади натижада қатновлар сони 16 тага ва жойлар сони 4,5 мингтага ошади. Бу орқали ушбу йўналишда ташилаётган йўловчилар сони тенг баробарга ошади;
26, 28, 30 июнь ва 2 июль кунлари  Тошкент – Хива йўналишида ҳамда 27, 29 июнь ва 1, 3 июль кунлари Хива – Тошкент йўналишида ҳаракатланувчи қўшимча 1 та йўловчи поезд қатнови йўлга қўйилади;
26 июнь кунидан 3 июль кунига қадар  Тошкент – Термиз – Тошкент, Тошкент – Шовот – Тошкент, Тошкент – Қўнғирот – Тошкент, Тошкент – Бухоро – Тошкент  йўналишидаги мавжуд йўловчи поездларига қўшимча 4 тадан вагонлар уланади.
26 июнь кунидан 3 июль кунига қадар “Тошкент-Наманган-Тошкент” йўналишидаги йўловчи поездлар қатновлари қўшимча 1 тага оширилади.
29 июнь Тошкент – Қарши – Тошкент  йўналишидаги “Афросиёб” поезди қатновлари қўшимча 1 тага оширилади.
26 июнь 3 июль кунлари жами 42 та рейс амалга оширилиб, 135 мингта йўловчи (жумладан, қўшимча 27 мингта йўловчи) ташиш имконияти яратилади.
“Тошкент” автовокзалидан бажариладиган автобус қатновлари
Тошкентдан Самарқанд, Қашқадарё, Бухоро, Сурхондарё, Хоразм ва Навоий йўналишларида кунлик 32 та режадаги рейслар билан бирга қўшимча 18 тагача рейс амалга оширилмоқда. Натижада кунига 50 та рейслар орқали 2700 та йўловчилар ўз манзилига етказиляпти.
Умумий қатновлар сони 350 та рейсни ташкил этиб, 19 мингта (6,930 та қўшимча) йўловчилар ташилади.
26 июнь куни Тошкентдан Зармитан, Жўш, Мирбозор, Қизилтепа, Қоракўл, Термиз, Денов, Узун, Манғит, Самарқанд, Бухоро, Зарафшон, Учқудуқ, Урганч, Конимех, Хатирчи, Қарши, Хива йўналишларида 39 та қўшимча рейслар бажарилди.
27 июнь куни “Тошкент” автовокзалидан мазкур йўналишларда қўшимча 43 та рейслар бажарилиши режалаштирилган.
Йўловчилар оқимидан келиб чиққан ҳолда юқоридаги йўналишларда яна қўшимча қатновлар ташкил этилади. Шу муносабат билан йўловчилардан “Тошкент” автовокзали хизматидан фойдаланишларини сўраб қоламиз.

По случаю праздника выполняются дополнительные рейсы на всех видах транспорта
Министерство транспорта совместно с организациями отрасли предпринимает соответствующие меры в целях обеспечения населению с 28 июня по 2 июля этого года благоприятных условий для проведения праздника Курбан хаит в приподнятом настроении, осуществления поездок по всей республике, безопасного передвижения до места назначения.
В частности, авиакомпанией “Uzbekistan Airways” путем организации с 26 июня по 3 июля дополнительных рейсов и осуществления замены самолетов А-320 вместимостью 150 мест на самолеты А-321 вместимостью 180 мест, В-767 вместимостью 246 мест и А-330 вместимостью 264 места предусмотрено выполнение рейсов Ташкент-Ургенч (17), Ташкент-Нукус (15), Ташкент-Бухара (8), Ташкент-Самарканд (6), Ташкент-Термез (5), Ташкент-Наманган (2), Ташкент-Фергана (4), Ташкент-Карши (1) и увеличение числа пассажиров, обслуживаемых в настоящее время на рейсах (туда и обратно) с 12 400 до 18 200.
Авиакомпанией Silk Avia запланировано выполнение рейсов на маршрутах Ташкент-Бухара (5), Ташкент-Самарканд (4), Ташкент-Карши (3), Ташкент-Навои (2), Ташкент-Наманган (2), Ташкент-Нукус (3), Ташкент-Термез (4), Ташкент-Ургенч (3), Ташкент-Фергана (3), Фергана-Ургенч (1), Фергана-Бухара (1), Бухара-Ургенч (1) в обе стороны, на которых будет обслужено 4 608 пассажиров.
Авиакомпанией “Qanot Sharq” предусмотрено выполнение рейсов Ташкент - Бухара (1), Ташкент - Фергана (1), Ташкент - Самарканд (1), на которых будет обслужено 1044 пассажира (в обе стороны).
Авиакомпанией “My Frieghter” (Centrum-Air) будут осуществлены рейсы по нарпавлению Ташкент-Бухара (1), Ташкент-Термез (1), Ташкент-Самарканд (1) и обслужены 1080 пассажиров на маршрутах в обе стороны.
Авиакомпания Uzbekistan Airways
27 июня будут выполнены дополнительные рейсы по направлениям Ташкент – Ургенч – Ташкент (2), Ташкент – Нукус – Ташкент(1), Ташкент – Термез – Ташкент (1).
28 июня запланировано введение дополнительных рейсов по маршруту Ташкент – Термез – Ташкент (1),  30 июня – Ташкент - Ургенч – Ташкент (1).
2 июля будет осуществлен дополнительный рейс по маршруту Ташкент – Бухара – Ташкент (1).
На маршрутах железнодорожного транспорта:
С 26 июня по 3 июля количество рейсов поезда "Афросиёб" по маршруту Самарканд – Ташкент – Самарканд будет увеличено на 1, в результате количество рейсов увеличится на 16, а количество мест на 4,5 тысяч. В этой связи, количество перевезенных по данному маршруту пассажиров увеличится в равной степени.
26, 28, 30 июня и 2 июля по маршруту Ташкент – Хива, 27, 29 июня и 1, 3 июля по маршруту Хива - Ташкент дополнительно будет организован 1 пассажирский рейс;
с 26 июня по 3 июля дополнительно по 4 вагона будет присоединено к существующим пассажирским поездам по маршруту Ташкент – Термез – Ташкент, Ташкент – Шовот – Ташкент, Ташкент – Кунгирот – Ташкент, Ташкент – Бухара – Ташкент.
С 26 июня по 3 июля движение пассажирских поездов на маршруте "Ташкент-Наманган-Ташкент" будет увеличено на 1 рейс.
29 июня на 1 будет увеличено количество рейсов поездов "Афросиёб" по маршруту Ташкент – Карши – Ташкент.
В период с 26 июня по 3 июля предусмотрено выполнение всего 42 рейсов, на которых будет создана возможность перевозки 135 000 пассажиров (включая дополнительно 27 000 пассажиров).
Автобусное сообщение из автовокзала “Ташкент”
Из Ташкента по направлению Самарканд, Кашкадарья, Бухара, Сурхандарья, Хорезм и Навои наряду с 32 ежедневными регулярными рейсами выполняются дополнительно до 18 рейсов. В результате ежедневно на 50 рейсах доставляются к месту назначения 2700 пассажиров.
Общее количество перевозок составит 350 рейсов, на которых будет перевозено 19 000 (дополнительно 6 930) пассажиров.
26 июня из Ташкента по маршрутам Зармитан, Жуш, Мирбозор, Кызылтепа, Каракуль, Термез, Денов, Узун, Мангит, Самарканд, Бухара, Зарафшан, Учкудук, Ургенч, Конимех, Хатирчи, Карши, Хива выполнено 39 дополнительных рейсов.
На 27 июня из автовокзала “Ташкент” запланировано выполнение дополнительно 43-х рейсов по данным направлениям.
В зависимости от пассажиропотока на вышеуказанных маршрутах будут еще организованы дополнительные рейсы. В связи с этим, просим пассажиров воспользоваться услугами автовокзала “Ташкент”.