Автомобилда йўловчи ва юк ташиш лицензияси энди электрон шаклда расмийлаштирилади
2020 йилнинг 1 январидан бошлаб автомобиль транспортида йўловчиларни ҳамда юкларни шаҳарда, шаҳар атрофида, шаҳарлараро ва халқаро йўналишлар бўйича ташиш фаолиятини амалга ошириш учун лицензия ва лицензия карточкаларини электрон шаклда расмийлаштириш тизими тўлиқ ишга туширилади.
Энди юридик шахслар ва якка тартибдаги тадбиркорлар лицензия ва лицензия карточкаларини олиш учун Давлат хизматлари марказлари ёки Ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали мурожаат қилишлари лозим.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2019 йил 30 июлдаги 636-сон қарори билан тасдиқланган “Автомобиль транспортида йўловчиларни ва юкларни шаҳарда, шаҳар атрофида, шаҳарлараро ва халқаро йўналишлар бўйича ташиш фаолиятини лицензиялаш юзасидан давлат хизматлари кўрсатишнинг маъмурий регламенти” орқали автомобиль транспортида йўловчиларни ва юкларни шаҳарда, шаҳар атрофида, шаҳарлараро ва халқаро йўналишлар бўйича ташиш фаолиятини лицензиялаш жараёни янада соддалаштирилди. Ушбу маъмурий регламентга мувофиқ энди юридик шахслар ва якка тартибдаги тадбиркорлар кўрсатиладиган давлат хизматларидан фойдаланиш учун фақат жойлардаги Давлат хизматлари марказлари ёки Ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали мурожаат қиладилар. Аризачилар ва лицензияловчи орган ўртасидаги барча маълумотлар алмашинуви тўлиқ электрон кўринишда амалга оширилади.
Ушбу жараён орқали лицензия талабгорларининг туманлардан вилоят марказларидаги транспорт бошқармаларига ва Тошкент шаҳрига келиб лицензия ва лицензия варақалари олиш учун мурожаат этишдаги ортиқча оворагарчилик ҳамда молиявий ҳаражатларнинг кескин қисқартирилишига эришилади.
Бундан ташқари лицензия ва лицензия варақалари энди QR-код билан ҳимояланган электрон кўринишга ўтказилди. Яъни лицензия ва лицензия варақаларини махсус бланкада бериш амалиётидан тўлиқ воз кечилди.
Ариза берувчининг лицензия ва лицензия варақалари олиш учун тақдим этадиган ҳужжатлари электрон кўринишдаги маълумотномалар билан алмаштирилди.
Энди ҳужжатлар давлат идоралари ўртасида электрон шаклда алмашилади.
Ушбу жараён орқали эса аризачилардан лицензия ва лицензия варақалари олиш учун зарур ҳужжат нушаларини ёки бошқа вазирлик ва идоралар томонидан бериладиган ҳужжатлар тўғрисида маълумотларни талаб этмаслик имконияти яратилди ва талаб қилинадиган ҳужжатлар рўйхати кескин қисқартирилди.
Ариза берувчига автомобиль транспортида йўловчиларни ва юкларни ташишга лицензия бериш ёки лицензия беришни рад этиш тўғрисидаги қарор ариза берувчининг сўровномаси барча зарур маълумотлар билан биргаликда олинган кундан бошлаб бир иш кунидан ортиқ бўлмаган муддатда қабул қилинади.
Ушбу тизимнинг йўлга қўйилиши билан аризачиларга шаффоф, тезкор ва сифатли хизмат кўрсатиш имконияти яратилади.

Транспортные и грузовые лицензии теперь будут оформлены электронно
С 1 января 2020 года будет полностью внедрена система электронной регистрации лицензий и лицензионных карточек для осуществления пассажирских и грузовых перевозок на городских, пригородных, междугородних и международных маршрутах. Юридические лица и индивидуальные предприниматели теперь должны подавать заявки на получение лицензий и лицензионных карточек через Центры государственных услуг или Единый портал интерактивных государственных услуг.
В соответствии с Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 30 июля 2019 года № 636 «Об утверждении административного регламента по оказанию государственных услуг лицензировании деятельности по осуществлению городских, пригородных, междугородных и международных перевозок пассажиров и грузов автомобильным транспортом» упрощены правила лицензирования перевозок пассажиров и грузов автомобильным транспортом по городским, пригородным, междугородним и международным маршрутам. В соответствии с этим административным регламентом юридические лица и индивидуальные предприниматели теперь могут подавать заявки на государственные услуги только через местные центры общественных услуг или через Единый портал интерактивных государственных услуг. Весь обмен данными между заявителями и лицензирующим органом является полностью электронным.
Этот процесс приведет к значительному сокращению чрезмерных финансовых и командировочных затрат на поездки из районов в региональные транспортные отделы областных центров и в Ташкент при подаче заявок на получение лицензий и разрешений. Кроме того, лицензии и и лицензионные карточки теперь преобразованы в электронные формы, защищенные QR-кодом. То есть практика выдачи лицензий и лицензионных карточек на специальном бланке была полностью отменена.
Лицензия и лицензионные карточки заявителя были заменены электронной регистрацией. Документы теперь обмениваются в электронном виде между государственными органами. Это позволило заявителям не запрашивать необходимые документы или другую информацию от других министерств и ведомств для получения лицензий и лицензионных карточек, а список необходимых документов был значительно сокращен.
Решение о выдаче или об отказе в выдаче лицензии на перевозку пассажиров и грузов предоставляется не позднее одного рабочего дня со дня получения запроса заявителя со всей необходимой информацией.
Внедрение данной системы предоставит заявителям доступ к прозрачному, эффективному и качественному обслуживанию.