Автомобилда халқаро юк ташувлари фаолияти билан шуғулланувчи тадбиркорлар билан учрашув
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2023-йил 7-июлдаги “Автомобилда юк ва йўловчиларни халқаро ташишнинг рухсатнома тизимини такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги 277-сонли қарори мазмун-моҳияти юзасидан ҳудудларда тарғибот тадбирлари ўтказилмоқда.
Ана шундай тадбирининг навбатдагиси Самарқанд вилояти транспорт бошқармасида ўтказилди. Унда автомобиль транспортида халқаро юк ташувларини амалга оширувчи корхоналар раҳбарлари иштирок этишди.
Транспорт вазирлигининг Автомобиль ташувларини ташкил этиш, лицензиялаш ва рухсатнома бериш бошқармаси бошлиғи Мирносир Юсупов миллий ташувчиларга хорижий рухсатнома бланкаларини тақсимлаш бўйича қарорда белгиланган тартиб-тамойиллар тўғрисида батафсил маълумот берди.
Хусусан, ушбу қарор билан хорижий/кўп томонлама рухсатномаларни миллий ташувчилар орасида тақсимлаш, бериш ва улардан фойдаланиш жараёнлари инсон омилисиз тўлиқ автоматлаштирилган ҳолда Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлигининг автоматлаштирилган ахборот тизими орқали амалга оширилиши;
миллий ташувчилар рейтингини юритиш ва битта юк автотранспорт воситаси ҳисобига юкларни халқаро ташиш бўйича хизматлардан энг кўп даромад олаётган ташувчиларни рағбатлантириш;
миллий ташувчиларга уларнинг эҳтиёжини қондирмайдиган рухсатнома бланкаларини айирбошлаш квотаси доирасидаги хорижий/кўп томонлама рухсатномаларни улар берилган кундан бошлаб 90 календар куни ичида Транспорт вазирлигига қайтариш мажбурияти юклатилганлиги;
хорижий/кўп томонлама рухсатномаларни ёки улар бўйича ҳуқуқларни бошқа шахсларга берган ҳамда уларни белгиланган муддатларда Транспорт вазирлигига қайтармаган миллий ташувчиларга нисбатан рухсатномалар берилишини тўхтатиб туриш бўйича санкциялар инсон омилисиз автоматик тарзда қўлланилиши белгиланганлиги айтиб ўтилди.
Шунингдек, қарорда белгиланган Ўзбекистон рухсатномаларини хорижий ташувчиларга бериш, улардан фойдаланиш ҳамда юкларни халқаро ташиш турларини аниқлаш тартиби тўғрисида йиғилиш қатнашчиларига батафсил маълумот берилди.
Қизғин баҳс-мунозалар ва очиқ мулоқот шаклида ташкил этилган учрашувда корхона раҳбарлари ўзларини қизиқтирган саволларга тўлиқ жавоб олиш имкониятига эга бўлдилар.

Организована встреча с предпринимателями, занимающимися международными грузовыми перевозками
Согласно постановлению Кабинета Министров Республики, Узбекистан от 7 июля 2023 года № 277 “О дополнительных мерах по совершенствованию разрешительной системы международных автомобильных перевозок грузов и пассажиров” в регионах проводятся выездные мероприятия с участием предпринимателей.
Очередная встреча состоялось в управлении транспорта Самаркандской области. В нем приняли участие руководители предприятий, осуществляющих международные грузовые перевозки на автомобильном транспорте.
На встрече начальник управления организации, лицензирования и выдачи разрешений на автомобильные перевозки Минтранса Мирносир Юсупов подробно проинформировал о принципах порядка, установленных постановлением о распределении бланков иностранных разрешений национальным перевозчикам.
В частности, настоящим постановлением предусмотрено, что процессы распределения, выдачи и использования иностранных/многосторонних разрешений среди национальных перевозчиков будут осуществляться через автоматизированную информационную систему министерство транспорта Республики Узбекистан с полной автоматизацией без человеческого фактора, ведение национального рейтинга перевозчиков и поощрение перевозчиков, получающих наибольший доход от услуг международных перевозок грузов за счет одного грузового автомобиля, национальные перевозчики обязаны вернуть иностранные/многосторонние разрешения в рамках квоты на обмен бланков разрешений, которые не удовлетворяют их потребности в министерство транспорта в течение 90 календарных дней с даты их выдачи. А также было отмечено, что санкции за приостановление выдачи разрешений будут применяться автоматически, без человеческого фактора, в отношении национальных перевозчиков, которые выдали иностранные/многосторонние разрешения или права на них другим лицам и не вернули их министерству транспорта в установленные сроки.
Также участникам заседания была предоставлена подробная информация о порядке выдачи и использования узбекских разрешений иностранным перевозчикам, а также определения видов международных перевозок грузов.
На встрече, организованной в форме интенсивных дискуссий и открытого диалога, руководители предприятия получили возможность получить исчерпывающие ответы на интересующие их вопросы.