Автомобилда халқаро ташувлар билан шуғулланувчи корхоналар диққатига
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 15 мартдаги “Автомобилда юк ва йўловчиларни халқаро ташишни янада тартибга солиш чора-тадбирлари тўғрисида” ги 202-сонли қарорининг 1-иловаси билан тасдиқланган “Автомобилда юк ва йўловчиларни халқаро ташишга рухсатномаларни айирбошлаш квотасини белгилаш, тақсимлаш, бериш ва фойдаланиш тартиби тўғрисида низом”нинг 34-бандига асосан, фойдаланилган хорижий/кўп томонлама рухсатномалар Ўзбекистон Республикаси ваколатли органига сафар якунланганидан сўнг бир ой муддатда, фойдаланилмаганлари — уларнинг амал қилиш муддати тугаган кундан бошлаб йигирма календарь кундан кеч бўлмаган муддатда қайтарилиши ҳамда миллий ташувчилар хорижий/кўп томонлама рухсатномаларни илова хати билан бирга топширишлар, унда қайтарилган сана, давлат/кўп томонлама рухсат бериш тизими номи ва хорижий/кўп томонлама рухсатномалар рақамлари қайд этилиши, ушбу рухсатномалар илова қилиниши лозимлиги кўрсатиб ўтилган.
Юқоридагиларни инобатга олиб, Сиздан 2019 йил учун фойдаланилган ҳамда уларнинг амал қилиш муддати тугаган хорижий/кўп томонлама рухсатномаларни жорий йилнинг 20 февраль кунига қадар Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирлигининг Рухсатномалар бўлимига топширишингизни сўраймиз.
2019 йилда фойдаланилган ҳамда уларнинг амал қилиш муддати тугаган хорижий/кўп томонлама рухсатномаларни ўз вақтида топширмаган корхоналарга нисбатан 2020 йил давомида тақдим этаётган аризалари орқали олиши мумкин бўлган хорижий/кўп томонлама рухсатномаларнинг сонига таъсир этишини маълум қиламиз.

Вниманию предприятий, занимающихся международными автомобильными перевозками
Согласно пункту 34 Положения о порядке определения квоты обмена, распределения, выдачи и использования разрешений на международные автомобильные перевозки, утвержденный постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему упорядочению международных автомобильных перевозок» №202 от 15 марта 2018 года использованные иностранные/многосторонние разрешения подлежат возврату компетентному органу Республики Узбекистан в течение одного месяца после завершения поездки, а неиспользованные — не позднее двадцати календарных дней со дня окончания их срока действия. Национальные перевозчики возвращают иностранные/многосторонние разрешения сопроводительным письмом, в котором в обязательном порядке указываются дата возврата, наименование государства/многосторонней разрешительной системы и номера иностранных/многосторонних разрешений с приложением данных разрешений.
Принимая во внимание вышеизложенное, просим вас вернуть использованные и просроченные иностранные / многосторонние разрешения на 2019 год до 20 февраля текущего года в Отдел разрешений Министерства транспорта Республики Узбекистан.
Сообщаем, сокращение количества иностранных / многосторонних разрешений, которые будут выданы путем подачи заявок в 2020 году может быть применено для тех предприятий, которые не вернули свои просроченные и использованные иностранные / многосторонние разрешения вовремя.