Автомобиль йўллари соҳасида жамоатчилик назорати кучайтирилади
“Автомобиль йўллари соҳасида очиқлик стандартларини жорий этиш ва соҳада жамоатчилик назоратини кучайтириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Ҳукумат қарори (49-сон, 02.02.2022 й.) қабул қилинди.
Қарорга кўра, 2022 йил 1 июлдан автомобиль йўллари соҳасига тегишли маълумотлар базасини ўз ичига олган “Shaffof yo'l” платформаси тест режимида ишга туширилади.
Қарор билан мазкур платформада жойлаштирилиши лозим бўлган маълумотлар (17 та) рўйхати тасдиқланди.
“Shaffof yo'l” платформасининг алоҳида саҳифаси орқали аҳолининг йўллар носозлиги, шунингдек, йўлларда ва йўл бўйида хавфсиз ҳаракатланиш учун юзага келган фавқулодда техник муаммолар (светофорлар ва йўл белгилар ўрнатилмаганлиги ёки уларнинг шикастланганлиги, табиий офатлар натижасида юзага келадиган ҳодисалар ортидан ҳосил бўладиган оқибатлар) ҳақида фото- ва видеомурожаатлар – жамоатчилик фикри асосида шакллантирилади.
2022 йил 1 майгача автомобиль йўлларини қуриш, реконструкция қилиш ва таъмирлаш объектларининг интерактив онлайн харитаси-схемаси ишлаб чиқилиб, платформага жойлаштирилади.
2023 йилдан бошлаб ва кейинчалик ҳар йили кейинги йилда қурилиши, реконструкция қилиниши, таъмирланиши назарда тутилган барча тоифадаги йўл участкаларини харитага жойлаштириш амалиёти йўлга қўйилади.
Қарорга кўра, “Очиқ бюджет” ахборот портали орқали туман (шаҳар)лар бюджетлари параметрларида ҳудудий ички йўлларини таъмирлаш учун ажратилган маблағлар жамоатчилик фикри асосида шаклланган ички хўжалик йўлларни таъмирлашга йўналтирилади.
Бу бўйича алоҳида низом тасдиқланди.
Унга кўра, жамоатчилик фикри асосида ички йўлларни таъмирлашда таклифларни қабул қилиб олиш ҳар йили 10 январгача, билдирилган таклифлар орасидан ғолиб таклифларни овоз бериш йўли билан аниқлаб олиш жорий йилнинг 31 январига қадар амалга оширилади.
Таклифларни юбориш ҳамда овоз бериш жараёнида вояга етган фуқаролар иштирок этишлари мумкин.
Фуқаролар ҳар йили ички йўлларни таъмирлашга доир фақат битта таклифни киритиши ҳамда битта таклифга овоз бериши мумкин. Фуқаролар ўзлари томонидан киритилган таклифга овоз бериши тақиқланади.
Фуқаролар томонидан танланган ички йўллар ахборот порталида автоматик равишда таклиф сифатида шаклланади ва бошқа фуқароларнинг овоз бериши учун имконият яратилади.
Ҳар бир туман ва шаҳарларда билдирилган таклифлар бўйича берилган энг кўп овозлар сонидан келиб чиқиб, юқоридан пастга қараб сараланади.
Ғолиб таклифлар туман (шаҳар) маҳаллий бюджетлари параметрларида ҳудудий ички йўлларни таъмирлаш учун ажратилган маблағларнинг камида 50 фоизи доирасида таклифларни амалга ошириш қийматини ҳисобга олган ҳолда автоматик тарзда кетма-кетлик бўйича аниқланади.
Қарорга кўра шунингдек, 2022 йил 1 мартгача ички хўжалик йўлларининг жойлашган манзили (геопозицияси), тўлиқ номи, узунлиги, ҳолати (асфальтланган, таъмирталаб) ва бошқа маълумотларни ўз ичига олган Ички хўжалик йўллари реестри шакллантирилади.

Общественный контроль в сфере автомобильных дорог будет усилен
Принято Постановление Правительства (№49 от 02.02.2022 года) «О мерах по внедрению стандартов открытости в сфере автомобильных дорог и усилению общественного контроля в этой сфере»
Согласно Постановлению, с 1 июля 2022 года в тестовом режиме будет запущена платформа «Shaffofyo'l», содержащая базу данных, относящихся к сфере автомобильных дорог.
Постановлением утвержден перечень информации (17 наименований), подлежащей размещению на данной платформе.
На отдельной странице платформы «Shaffof yo'l» будут размещаться на основе общественного мнения фото - и видеообращения населения о неисправностях дорог, а также о возникших аварийных технических проблемах для безопасного движения по дорогам и обочинам дорог (не установлены или повреждены светофоры и дорожные знаки, последствия, возникающие после событий, вызванных стихийными бедствиями) .
До 1 мая 2022 года будет разработана и размещена на платформе интерактивная онлайн карта-схема объектов строительства, реконструкции и ремонта автомобильных дорог.
С 2023 года и далее ежегодно вводится практика нанесения на карту участков дорог всех категорий, строительство, реконструкция, ремонт которых предусматривается в следующем году.
Согласно Постановлению, через информационный портал “Очиқ бюджет” средства, выделенные в параметрах бюджетов районов (городов) на ремонт внутренних дорог областного значения, будут направлены на ремонт внутрихозяйственных дорог, учитывая сформировавшееся общественное мнение.
По этому поводу было утверждено отдельное положение.
Согласно положению, прием предложений по ремонту внутренних дорог на основе общественного мнения осуществляется ежегодно до 10 января, а определение победителей среди представленных предложений путем голосования осуществляется до 31 января текущего года.
В процессе направления предложений и голосования могут участвовать совершеннолетние граждане.
Граждане могут ежегодно вносить только одно предложение по ремонту внутренних дорог и голосовать также только за одно предложение.
Гражданам запрещается голосовать за внесенное ими предложение.
Внутренние маршруты, выбранные гражданами, автоматически формируются на информационном портале в виде предложений и дают возможность проголосовать другим гражданам.
Предложения, представленные в каждом районе и городе, сортируются сверху вниз на основе наибольшего количества голосов, поданных за них.
Предложения-победители будут определяться автоматически в параметрах районных (городских) местных бюджетов с учетом стоимости реализации предложений в пределах не менее 50% средств, выделяемых на ремонт внутриобластных дорог.
Согласно Постановлению, до 1 марта 2022 года также будет сформирован Реестр внутрихозяйственных дорог, содержащий адрес (геопозицию), полное название, протяженность, состояние внутрихозяйственных дорог (асфальтированные, отремонтированные) и другие данные.