7 декабрь - Халқаро фуқаро авиацияси куни
7 декабрь Халқаро фуқаро авиацияси куни (International Civil Aviation Day) сифатида ҳар йили кенг нишонланади. Халқаро фуқаро авиацияси ташкилоти (ICAO) ушбу кунни байрам сифатида нишонлаш ташаббускори бўлиб ҳисобланади.
1944 йил 7 декабрь куни Чикаго (АҚШ)да 52 давлат иштирокида Халқаро фуқаро авиацияси тўғрисида конвенция имзоланган. БМТ Бош Ассамблеясининг 1996 йил 6 декабрдаги 51/33-сонли резолюцияси билан ушбу сана Халқаро фуқаролик авиацияси куни деб эътироф этилган.
Халқаро фуқаро авиацияси куни байрамини нишонлашдан мақсад кенг жамоатчиликка соҳадаги ютуқлар ҳақида ахборот бериш, давлатларнинг ижтимоий ва иқтисодий ривожланишида фуқаро авиациясининг қўшаётган ҳиссасини кўрсатиш, турли қитъа, мамлакат ва маданиятларни ўзаро боғлашда, шунингдек, бутун инсоният учун хизмат қилувчи тезкор глобал транспорт тармоғини яратишда ИКАОнинг ноёб роли тўғрисида хабардор этишдан иборатдир.
Мазкур санани ҳар беш йилда муайян масалаларга бағишлаш анъанага айланган. 2019–2023 йиллар давомида ушбу сана “Авиациянинг глобал ривожланиши учун инновацияларни жорий этиш” шиори остида ўтмоқда.
Халқаро фуқаро авиацияси ташкилоти (ИКАО) маълумотларига кўра, ҳар йили дунёда ҳаво қатновлари орқали 4 миллиард нафардан ортиқ йўловчига хизмат кўрсатилади. Авиақатновлар ҳар йили дунё иқтисодиётига 2,7 трлн АҚШ доллари миқдорида даромад келтиради.

7 декабря - Международный день гражданской авиации
7 декабря ежегодно широко отмечается как Международный день гражданской авиации (International Civil Aviation Day). Инициатором празднования этого дня является Международная организация гражданской авиации (ИКАО).
7 декабря 1944 г. в Чикаго (США) была подписана Конвенция о международной гражданской авиации с участием 52 государств. Резолюцией №51/33 Генеральной Ассамблеи ООН от 6 декабря 1996 года эта дата признана Международным днем гражданской авиации.
Цель Международного дня гражданской авиации - информировать широкую общественность о достижениях отрасли, показать вклад гражданской авиации в социально-экономическое развитие стран, сообщать об уникальной роли ИКАО в соединении различных континентов, стран и культур, а также в создании быстрой глобальной транспортной сети.
Стало традицией каждые пять лет посвящать эту дату конкретным вопросам. В 2019-2023 годах эта дата проходит под девизом «Внедрение инноваций для глобального развития авиации».
По данным Международной организации гражданской авиации (ИКАО), ежегодно по всему миру воздушным транспортом обслуживается более 4 миллиардов пассажиров. Полеты приносят мировой экономике 2,7 триллиона долларов в год.