10 декабр - Ўзбекистон Республикаси Давлат мадҳияси қабул қилинган кун
1992 йил 10 декабр “Ўзбекистон Республикасининг Давлат мадҳияси тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонуни қабул қилинган кун.
Қонунда мадҳиямиз давлат суверенитетининг рамзи, унга катта эҳтиром билан қараш ҳар бир юртдошимизнинг ватанпарварлик бурчидир деб белгилаб қўйилган. Ўзбекистон фуқаролари, шунингдек, мамлакатимизда яшаб турган бошқа шахслар ҳам мадҳиямизни ҳурмат қилиши шартлиги алоҳида таъкидланган.
Давлат мадҳиясининг муаллифи Ўзбекистон Қаҳрамони, Ўзбекистон халқ шоири Абдулла Орипов бўлиб, мусиқасини Ўзбекистон халқ артисти, атоқли бастакор Мутал Бурҳонов яратган. Мадҳияда халқимизнинг эзгу орзу-умидлари, келажакка мустаҳкам ишончи теран ифодаланган. Унда мардона ва шарафларга бой ўтмишимиз, миллий анъана ва қадриятларимиз, тинчлик, осойишталик, миллатлараро тотувлик ва биродарлик каби умуминсоний туйғулар тараннум этилган.
Ўзбекистон Республикаси мадҳияси ёшларда Ватанга муҳаббат, бой тарихимизга, миллий ўзлигимизга чуқур ҳурматни шакллантиришда, фарзандларимизнинг ҳар томонлама баркамол ва етук инсонлар бўлиб вояга етишида муҳим тарбиявий восита бўлиб хизмат қилмоқда.

10 декабря – день государственного гимна Республики Узбекистан
Государственный гимн Республики Узбекистан, наряду с флагом и гербом, является одним из главных государственных символов Узбекистана. Закон Республики Узбекистан «О Государственном гимне Республики Узбекистан» был принят 10 декабря 1992 года на одиннадцатой сессии Верховного Совета Республики Узбекистан.
Автором слов Государственного гимна является Абдулла Арипов, музыки Мутаваккил Бурханов. Первоисполнителем и эталоном исполнения Государственного гимна Республики Узбекистан считается Национальный симфонический оркестр Узбекистана.
Гимн страны явился логичным развитием независимости и национального суверенитета, воплотив в себе мечты народа Узбекистана о строительстве независимого, демократического государства. В нём своё отражение получили присущие узбекскому народу любовь к родной земле, почитание предков, забота и опора на подрастающее поколение.
В Законе «О Государственном гимне Республики Узбекистан» подробно регламентированы порядок и правила исполнения Государственного гимна, необходимость уважительного отношения к нему.