15 августдан маҳаллий авиа ва темир йўл қатновлари босқичма-босқич тикланади
Ўзбекистон Республикасига коронавирус инфекцияси кириб келиши ва тарқалишини олдини олиш юзасидан чора-тадбирлар дастурини тайёрлаш бўйича республика махсус комиссияси қарорига мувофиқ 2020 йил 15 августдан бошлаб маҳаллий авиақатновлар ва темир йўл қатновлари бошланиши маълум қиламиз.
Маҳаллий авиақатновлар ва темир йўл қатновини ташкил этишда доимий равишда ҳар бир авиақатнов ва темир йўл қатновидан олдин тегишли ҳаво кемаси ва темир йўл вагонлари (шу жумладан, ҳар бир ўриндиқни) тўлиқ дезинфекциядан ўтказиш ҳамда ҳавосини зарарсизлантириш тизимини жорий этиш чоралари кўрилади.
Республика махсус комиссиясининг 2020 йил 15 августдан карантин чекловларини босқичма-босқич юмшатиш бўйича қабул қилган қарорига асосан “Ўзбекистон темир йўллари” АЖ томонидан жорий йил 15 августдан бошлаб маҳаллий йўналишларда босқичма-босқич поездлар ҳаракати қайта тикланади.
Жумладан:
Юқори тезликда ҳаракатланувчи Afrosiyob поездлари Тошкент – Самарқанд – Бухоро – Тошкент йўналишида 2 та;
Тошкент – Самарқанд – Қарши – Тошкент йўналишида 1 та;
Тошкент – Андижон – Тошкент йўналишида 2 та йўловчи  поезди қатнови йўлга қўйилади.
Йўловчилар чипталарни темирйўл кассаларидан, шунингдек, онлайн тарзда ҳам харид қилишлари мумкин.
Маҳаллий йўналишларда авиа қатновларни тиклаш жараёни ҳам босқичма-босқич амалга оширилади. Хусусан, “Uzbekistan airways” авиакомпанияси томонидан 15 август санасидан эътиборан Тошкент – Нукус – Тошкент, Тошкент – Урганч – Тошкент йўналишида ҳафтасига уч маротабадан, Тошкент – Термиз – Тошкент йўналишида эса ҳафтасига икки маротабадан парвозларни амалга ошириш бошланади.
Йўловчилардан поездлар ва самолётлар бортига чиқишда, вокзал ва аэропортлар ҳудудида ҳамда йўл давомида санитария гигиена қоидаларига доимий равишда қатъий риоя қилишлари талаб қилинади.
Эслатиб ўтамиз, фуқароларнинг жамоат жойларида ижтимоий масофани (2 метр) сақлаши, тиббий ниқобда бўлиши каби карантин чекловлари 2020 йил 15 августдан кейин ҳам сақланиб қолинади. Тана ҳарорати 370 С ва ундан юқори бўлган ёхуд инфекция аломатлари мавжуд бўлган фуқароларнинг жамоат жойларига чиқишига йўл қўйилмайди.

С 15 августа будет постепенно восстановлено местные воздушные и железнодорожные сообщения
В соответствии с решением Республиканской специальной комиссии по подготовке программы мероприятий по предотвращению проникновения и распространения коронавируса на территории Республики Узбекистан объявляем о запуске внутренних рейсов и железнодорожного сообщения с 15 августа 2020 года.
При организации внутреннего воздушного и железнодорожного движения будут приняты регулярные меры по тщательной дезинфекции соответствующих воздушных и железнодорожных вагонов (включая каждое сиденье) и внедрена система обеззараживания воздуха перед каждым воздушным и железнодорожным рейсом.
Согласно решению Республиканской специальной комиссии о постепенном ослаблении карантинных ограничений с 15 августа 2020 года, АО «Узбекистон темир йуллари» с 15 августа текущего года постепенно восстановит движение поездов на внутренних маршрутах.
В том числе будут запущены:
Два скоростных поезда "Афросиаб" по маршруту Ташкент - Самарканд - Бухара - Ташкент, один пассажирский поезд по маршруту Ташкент-Самарканд-Карши-Ташкент, а также два пассажирских поезда по маршруту Ташкент-Андижан-Ташкент.
Пассажиры могут купить билеты как в кассах вокзала, так и в онлайн режиме.
Процесс возобновления полетов на внутренних направлениях также будет осуществляться поэтапно. В частности, «Узбекистон хаво йуллари» с 15 августа начнет выполнять рейсы Ташкент-Нукус-Ташкент, Ташкент-Ургенч-Ташкент три раза в неделю и Ташкент-Термез-Ташкент два раза в неделю.
Пассажиры обязаны строго соблюдать правила санитарной гигиены при посадке в поезда и самолеты, на территории вокзалов и аэропортов, а также в пути следования.
Напомним, что карантинные ограничения, такие как соблюдение социальной дистанции (2 метра) в общественных местах, ношение медицинских масок, сохранятся после 15 августа 2020 года. Гражданам с температурой тела 37 С и выше или с признаками инфекции вход в общественные места будет запрещен.