148 минг «таксичи» ўзини ўзи банд қилган фуқаро сифатида меҳнат стажи ва пенсияга эга бўлмоқда
«Автотранспорт воситаларини бошқаришда ва йўналишсиз такси фаолиятини амалга оширишда қўшимча қулайликлар яратиш тўғрисида»ги Президент қарорига асосан 2022 йил 1 сентябрдан 2024 йил охиригача 4 тадан кўп бўлмаган ўриндиқларга эга транспорт воситаларида йўловчи ташувларига ўзини ўзи банд қилиш деб қаралиши ва ушбу фаолият лицензия варақаси асосида амалга оширилиши белгиланган.
Бугунги кунда ўзини ўзи банд қилган ҳолда таксичилик фаолияти билан шуғулланаётганлар сони 148 000 нафарни ташкил этмоқда. Айни ушбу йўналишда ўзини ўзи банд қилганлар сони бўйича 18 816 нафар кўрсаткич билан Тошкент шаҳри етакчилик қилмоқда. Кейинги ўринлардан Самарқанд, Тошкент, Бухоро ҳамда Андижон вилоятлари жой олган.
Енгил автотранспортда йўналишсиз такси хизматини кўрсатиш ўзини ўзи банд қилган шахслар шуғулланиши мумкин бўлган фаолият турлари рўйхатига киритилгандан сўнг фуқаролар қатъий белгиланган даромад солиғи тўлашдан озод бўлди ва бир йилда бир марта ихтиёрий равишда базавий ҳисоблаш миқдорининг бир баравари миқдорида ижтимоий солиқ тўлаш орқали меҳнат стажига ҳамда келгусида пенсия олиш имкониятига эга бўлди.
Ушбу фаолият тури бўйича фуқаролар Soliq мобил иловаси орқали масофадан туриб бепул рўйхатдан ўтиши мумкин.
Эслатиб ўтамиз, мазкур фаолият тури бўйича фуқаролар лицензия олиши талаб этилади. Бунда лицензия олиш учун базавий ҳисоблаш миқдорининг бир баравари миқдорида тўлов амалга оширилади.

148 000 “таксистам” начисляется трудовой стаж и пенсия в качестве самозанятых граждан
В соответствии с постановлением Президента «О создании дополнительных удобств в управлении автотранспортными средствами и осуществлении деятельности линейного такси» с 1 сентября 2022 года до конца 2024 года установлено, что деятельность по перевозке пассажиров легковыми автотранспортными средствами, в которых имеется не более четырех посадочных мест является самозанятостью и осуществляется на основании лицензионной карточки.
На сегодняшний день число самозанятых лиц, осуществляющих деятельность линейного такси составляет 148 000 человек. Город Ташкент лидирует в этом направлении по показателям самозанятых в количестве 18 816 граждан. Следующие места занимают Самаркандская, Ташкентская, Бухарская и Андижанская области.
После включения деятельности по перевозке пассажиров легковыми автотранспортными средствами в перечень видов деятельности, которыми могут заниматься самозанятые лица, граждане освобождены от уплаты подоходного налога и путем добровольной уплаты социального налога в однократном размере базовой расчетной величины один раз в год получили возможность начисления трудового стажа и дальнейшего получения пенсии.
Для осуществления данного вида деятельности граждане могут бесплатно зарегистрироваться удаленно через мобильное приложение Soliq.
Напоминаем, что для данного вида деятельности требуется получение гражданами лицензии. При этом, для получения лицензии осуществляется оплата в однократном размере базовой расчетной величины.